Kategori arşivi: bursa travestileri

Ciddi ol ma!

Sen hayatı ciddiye alanlardan mısın? O kadar ciddi olma bence hayat dediğin bir gün o da bugün demişler. Ciddiyet konusunda ciddi olma. Kahkahalarla gül ona, biraz aptal ol. Aptallığı ayıplama, onun da kendi güzellikleri vardır. Her ikisi birden olabilirsen, içinde aşkınlık özelliğine sahip olacaksın.

Dünya hiç olmadığı kadar ciddi oldu artık baksana her gün savaş, kan ve nefret dolu. Bu yüzden bu kadar kanser, bu kadar kalp hastalığı, bu kadar yüksek tansiyon, bu kadar delilik var. Dünya bir uca doğru fazla zorlandı. Biraz da aptal ol. Biraz gül, çocuk gibi ol. Biraz tadını çıkar, her yerde ciddi bir yüzle dolaşma. Ben sadece sizin ruh sağlığınız için yazıyorum bu yazıyı değerli travesti dostlarım hepiniz çok kıymetlisiniz ama dünyanın gidişatına uyup karamsar olmayın. Atın bir kahkaha ciddiyetin ilacı olsun. Çok düşünene kafayı fazla yoran insanlara bir bakın hepsi sonunda ya kafayı yiyor ya da insanlardan giderek uzaklaşıyorlar. Oysa hayatı ciddiye almadan sadece anı yaşayanlar ömürleri boyunca mutlu olmayı başarıyorlar. Kısacası ya aptal olmak lazım ya da umursamaz. Sen ikisi de olamam diyorsan sadece dalganı geç acılarla içine atıp kurma yıpratma kendini. Antalya ve Bursa travesti dostlar bu sözüm sizlere kafaya takmayın her şey olacağına varır. Elbet güzel günler gelecek ve biz yaşadığımız sıkıntılara gülüp geçeceğiz. Yaşamın derin bir denge olduğunu hatırla, çok derin bir denge. O zaman tam ortasında kaçabilirsin. Enerji yükselir, yukarı doğru hareket etmeye başlarsın. Bu bütün zıt kutuplar için böyle olmalıdır. Bir erkek olma ve bir kadın olma: Her ikisi de ol ki hiçbiri olmayasın. Bilge olma, aptal olma: Her ikisi de ol ki ötesine geçebilesin. Fazla ciddiyet kediyi öldürür hesabı fazla kin de sevgiyi öldürüyormuş. En sevdiğimiz insan, aynı zamanda en nefret ettiğimiz insan olabiliyormuş. Bir yandan delice özlerken diğer yandan bir o kadar da nefret edebiliyormuşuz. Ciddi olma ki hem kedi hayatta kalsın hem de sen kimseden nefret etmek zorunda kalma. Sevgilerimle travesti İclal.

Hayata bakış

İnsan hayata nasıl bakarsa öyle yaşarmış. Senin penceren kiri ise beyazı değil sadece gri renkleri görebilirsin. Yıllar önce travesti bir dostumun anlattığı hikayeyi sizlere aynen aktarayım ve ne demek istediğime siz karar verin.

“Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı. Bulduğu hiç bir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş… Ama aldığı cevaplar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Herkese bunu sormaya karar vermiş… Köy, kasaba, ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabi ki. Tam umudunu yitirmişken Bursa yakınlarından konuştuğu bir travesti konuştuğu insanlar ona: ”Şu karşı ki dağları görüyor musun, orası Uludağ’dır. Uludağ ve Bursa travestileri ne yapacaklarını hep bu bilgeye danışırlarmış. Hatta yakın illerden İstanbul’dan Ankara travestileri bile buraya bu bilgeyi görmek için gelirlermiş. Orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler. Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. “Şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel… Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin”. Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış: ” Evet, demiş kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı? Adam şaşkın… ”Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki“. Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş bilge. Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçedeymiş. Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam. Bilge gülümsemiş , “ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş: “Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider sen farkına varmazsın.” Görebileceğin kadar güzelliği görmek için feda etmen gerekenler olacak bu hayatta önemli olan hangisinden karlı çıkacağındır. Sevgiyle kalın travesti İclal.

Risk almalısın

Hayatı dolu dolu yaşamak ve zevk almak istiyorsan risk almayı öğrenmen gerekir. Zaten doğmak bile risk değil midir?

Çok gülmek sana saf denme riskini göze almaktır. Ağlamak ise duygusal damgası yeme riskini almaktır. Birine biraz yakın davranacaksan kendini adam kaptırdı saf aşık oldu gibi saçma sapan sözlerle muhatap olmana küçümsenme riskini aşmaktır. Yakın gördüğün insanlara duygularını açarsın zavallı denmeyi göze alırsın. Dedim ya hayat da yaşamak da bir risk peki sen risk almayı göze alabiliyor musun? Yoksa hiç riske girmeden dümdüz yaşamayı mı tercih ediyorsun? Hayallerini kendine saklamak ya da en yakınındakilere anlatmak işte şimdi bir karar ver bu riske girecek misin? Bence girmelisin anlat travesti dostlarına bil ki onlar senin hayallerini çalmaya çalışmazlar acımasızca dalga geçmezler ama diğerleri için söz veremem. O sana kalmış ister açıl ister açılma risk sonuçta alacağın. Her umut beslediğinde hayal kırıklığı yaşamayı göze almışsındır derdi Bursa travestilerinden bir dostum evet umut etmek bazen boşa çıkar ve hayal kırıklığıyla son bulur. Ama sırf bu kötü duyguyu yaşamamak için hayal kurmaktan vaz mı geçeceksin? Sevmek; “Karşılık görememe” riskini, yaşamak ise; ”Ölme” riskini göze almaktır. Çabalamak ise; ”Başarısız olma” riskini göze almaktır. Ama riskler yaşanmalıdır. Risk almadan yaşamaya hayır diyorum ve sana da risk alabileceğin işleri yapmanı tavsiye ediyorum. Çünkü hayatımızın en büyük riski, hiç risk almamaktır. Hiç risk almayan kişi, belki acı ve üzüntülerden korunabilir; Ama Büyüyemez, Sevemez, Değişemez, Hissedemez, Öğrenemez. Sevmek için, saygı görmek için, hissetmek ve hayata dokunmak için risk al. Garanti arayışlarıyla zincirlenmiş bir köle olarak yaşarken, bedelini; özgürlüğünü kaybederek öder. Sadece; riski göze alabilen kişi hürdür. Esaret zincirlerini kırman zor biliyorum zaten hep böyle uysal alıştırıldık, oysa hayat bazen okyanuslar gibi köpürüp taşmayı toprağı ortadan ikiye yarmayı bekler. İşte o zaman yaşadım diyebilirsin yoksa boş be dostum gelmişsin gideceksin ama ne için olduğunu mezarda bile anlamayacaksın. Umarım aldığınız her risk kara dönüşür. Sevgilerimle travesti iclal.

Spor yaparken kalbinizi dinleyin

Sabah sporu sırasında kalp krizi geçirip aramızdan ayrılan ünlü iş adamından sonra daha bir korkar oldum spor yapmaktan. Egzersiz yaparken bedenimizde pek çok biyokimyasal hareketlilik gerçekleşir. Sınırlarımızı zorladığımızdaysa bu kimyasallar uyarı sinyallerine dönüşür. Vücudumuzda sirenler çalarken, ‘Acı yoksa gelişme de yok’ deyip çalışmaya devam etmek her zaman doğru karar olmayabilir. Mesela bazen spor esnasında garip bir titreme hissedersiniz, titremeye sebep olabilecek birkaç ihtimal mevcut. Bunlardan birincisi yorgun olmanızdır. Mesajı ise sınırları zorlamaya endişelenmenize gerek yok. Kan şekeriniz düşmüşse ya da çok yorgunsanız spora hemen ara vermelisiniz. Kan şekerinizin düşmemesi için egzersiz öncesi yemek yemiş olun. Tam bir öğün tüketimini egzersize başlamadan 4 saat, hafif atıştırmayı ise 1-2 saat öncesinde yapmaya dikkat edin.  Aynı zamanda protein ve karbonhidrat içerikli gıdalar öncelikli tercihiniz olsun. Titreme değil de aniden başınız dönmeye başladıysa, vertigo ya da ani su kaybı ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Uzmanlar spor esnasında su içmeyin diye uyarıyorlar ama ya çok terlemiş ve suyu tüketmişseniz kısacası vücudunuzun suya ihtiyacı varsa? Hemen egzersizi durdurun ve su için. Sıkıntınız iç kulakla ilgili bir rahatsızlık olan Vertigo ise bir fizik terapistle çalışmanız gerekebilir. Eğer sağlığınız normalse ve egzersiz sırasında ortaya çıkan baş dönmesi birkaç dakikadan uzun sürüyorsa hemen doktorunuzu arayın, kalple ilgili bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Yok şekerim ne gezer biz de öyle hazır doktor dediğinizi duyar gibi oluyorum. Haklısınız güzel travesti dostlarım bizim öyle hazırda bekleyen doktorlarımız yok tabi Bursa travestilerinden bir dostumuz hariç o bu sıralar bir doktorla birlikte olduğu için yirmi dört saat doktor gözetimindeymiş. Neyse aile hekiminize başvurabilirsiniz diye düzeltiyorum. Her birimizin zaman zaman mide yanması yaşaması normal kabul ediliyor. Bazılarımız da hazımla ilgili problem yaşamadığı halde sadece egzersiz sırasında mide yanmasını deneyimleyebilir. Egzersizin başlamasına yakın tüketilen yeme-içme tercihleri ve bazı haplar buna sebebiyet verebilir. Egzersiz sırasında küçük yudumlar halinde su tüketin. Çalışmaya başlamak için yemeğin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç saat geçmiş olmasına dikkat edin. Eğer nefesleriniz kısaysa ve göğüste ağrı yaşıyorsanız dediğim gibi spora ara verip aile hekimine danışın zaten o sizi mutlaka bir kalp doktoruna yönlendirecektir. Kalp şakaya gelmez sakın bu söylediklerimi ihmal edeyim spora devam edeyim demeyin. Her şeyin başı sağlık sevgilerimle travesti iclal.

Hizmetin gücü

Kendinle baristiginla aslinda dünya ile de baristigini göreceksin. Yillarca sana yapilan haksizliklar yüzünden hep insanlara düsman olmayi seçtin.Bugün eger insanlarla tekrar barismayi seçer ve kendini insanliga hizmete adarsan bütün hastaliklarina çare bulur ve kendi sifacin olursun. Sen hizmet ettikçe kolaylikla ve harika bir sekilde gelisip olgunlastigini fark edeceksin.Böylece hem daha yüksek, hem de daha derin degerlere ulasacaksin. Bu travesti bireyler için de geçerli.

Yasama ve yasayana olan sevgin ve anlayisin gelistikçe Içinde olusan duygular sana gerçek mutlulugu tatma sansi verecektir. Her seyden ve herkesten hayirlisinin gelmesini beklersen sevincin, nesenin, bollugun, bereketin,ne kadar kolay hayatina geldigini göreceksin.Yüregini herkese açik tut. Her seyden ve herkesten en hayirli olanin gelmesini beklersen sevincin, nesenin, bollugun, bereketin ne kadar kolay hayatina geldigini göreceksin. Yüregini herkese açik tut.Bu ugurda attigin adimin küçük oldugunu asla düsüne önemli olan o adimi atma cesaretini bulmandir. Yoksa seni yolundan döndürmek kendi kin ve nefret çemberine sokmak için çabalayanlar etrafinda her zaman olacaktir. Kulak asmamayi ögrenmelisin,ne olursa baris demeyi unutma.Verdikçe alacaksin. Vermeden almak bizim gibi kullarin harci degildir. iyi niyetle atilan her adimin sonu aydinliga açilir.Baskalarina el açtikça yardim ettikçe belki boyun uzamayacak ama gönlünde açilan güller hiç solmayacak. Bu kadar iyimser oldugum için bana kiziyor yok canim bu kadar da ütopyatik yasanmaz diyorsan sadece dogaya, tabiata bir agaca bir çiçege bak onlarin hiç dünyaya küstügünü kinle nefretle davrandigini gördün mü?Sen peki bu gücü kendinde nasil buldun da etrafina nefret tohumu saçiyorsun? Bak kardesim dünya insanla güzel ve sen bu dünyadaki tüm güzelliklerin bekçisi olacaksin. Bugün kendini insanligin hizmetine ada. Mutluluk her insanin enerji alanini genisletir.Enerji alanin genisleyip parladikça hastalikli ruhunun  tek, tek yok oldugunu iyilestigini göreceksin.Hadi artik zaman geçmeden elini uzat tipki Bursa travestilerinden Banu’nun yaptigi gibi sadece etrafindaki çaresiz hayvanlara bile iyilik yapsan yetecek.Gücün kadar yardim yapabilirsin sen de gücünü dogru islerde harca.Ben son nefesime kadar dünyada hala iyi insanlar oldugunu kanitlamak için çalisacagim. Gel ve bana katil. Dünya seninle güzel dedim ya bu sözümü bir yere not al. Unuttukça tekrar okumak için vakit ayir. Birlikte el ele yürüdügümüz bu yolda dikenler ayagimiza batsa da, canimiz yansa da yilmayacagiz. Saygilarimla.

Ay ve Günes’in yarisi

Dünya ve yasadigimiz Samanyolu’nda yasanan her olay ile yakindan ilgileniyorum.özellikle dünyamizin disinda yasanan olaylarin bir sekilde biz insanlarin ve dünyanin çekirdek yapisinda etkili oldugunu savunanlardanim.Bildiginiz gibi bugün bir günes tutulmasi olayi yasandi ve kuzey bölgelerde yasayan insanlar bu tutulmayi çiplak gözle izleyebildi. Benim yasadigim Istanbul’da sabah saat 11:30 gibi yasanan olayda Ay Günes’in önünden geçerken hava biraz karardi. Içim ürperdi çünkü uzmanlar bir süredir beri televizyon ekranlarindan deprem çigirtkanligi yapip, bu tutulmanin yerküreye deprem olarak geri dönebilecegini söylüyorlardi. Umarim hakli çikmazlar, deprem demek çaresizlik ve yikim demektir.

Bu tutulmanin insanlar üzerinde de etkili olacagina inandigimi söyledim çünkü biraz astronomi ve burçlarla ilgilenen biriyim.Tutulma dünyada baharin gelisinin, çiçeklerin açmasinin bir habercisi, ayni zamanda yükselen burçlarimizi da etkisi altina alacak tutulma, günesin koç burcuna girmesini saglayacak. Yükseleni koç burcu olan Bursa travestilerinden Berra, dünyaya farkli bir bakis açisi ile bakmak zorunda kalacak çünkü bu dönemde hayatinda yenilikler ve degisimler olacak. Bu tutulma zodyagin son burcunun son derecesinde olusarak bizlere diyor ki, teslimiyet ve fedakarlik olmazsa güzel baslangiçlarin olusmasina izin vermeyecegim.

Tutulma için söylenen baska kötü olay senaryolari da var tabi, örnegin salgin hastaliklarin artmasindan korkuluyor. Zaten su günlerde domuz gribi dünyada ve ülkemizde çok can aldi ve almaya devam edecek gibi görünüyor. Hatta siyasal hayatlarda bile degisiklik bekleniyor sanirim bu da biz de yakin zamanda yasanacak seçim sonuçlarini etkileyebilir. Hayirlisi olsun ne diyelim. Umarim savaslar ve ölümler bu tutulma ile artmaz.

Yükseleni Koç olanlar artik kötü aliskanliklariyla yüzlesmeliler. Yükseleni Boga olanlar ise,arkadas çevrelerini degistirmek ve yeni bir baslangiç yapmak zorunda kalabilirler, simdiden eski ve size eziyet ettigini düsündügünüz arkadaslarla vedalasin.Ikizler kariyer degisikligine,Yengeçler ise her zaman istedikleri güce kavusmayi beklesinler bu tutulma onlara bunun kapilarini açacak.

Yükseleni Aslan olanlar için maddi anlamda bir rahatlama bekleniyor. Belki de Misir’daki dedenizden miras kalir kim bilir. Kovalar için ise tam tersine maddi anlamda kayiplar gören uzmanlar, bu tutulmanin en çok Koçlara yarayacaginin üstüne basiyorlar.

Burçlara ve gök olaylarinin sizi etkiledigine inaniyorsaniz bir uzmana daha detayli bir baki yaptirabilirsiniz. Neyse haliniz, çiksin faliniz. Sevgilerimle.

bound

Stockholm Sendromu

Bazilariniza belki çok saçma gelecek ama kisinin kendisine eziyet eden kisiye asik olmasi, baglanmasi hatta ondan uzaklasamamasi olarak adlandirilan bu sendrom tip dilinde bir hastalik olarak da adlandirilir. Bu sendromun anlamini genisleterek insanin kendisini zora sokan, üzen kosullari benimsemesi, savunmasi ve bu kosullari turan nedenleri görmemesi, ezenin yaninda yer almasi olarak da söyleyebiliriz.

Özellikle sürekli siddet gören kisilerde görülen bu durum bir çesit savunma mekanizmadir. Kendisine eziyet eden kisiye daha az aci çekmek için baglanmak normal sartlarda kabul edilmese de bu durumdaki hastalar için bu kaçinilmaz bir sondur. Korku ya da sinmislik adina ne derseniz deyin bunu yasamadan yorumlamak anlamsiz olacaktir. Kendisine siddet uygulanan travesti bir bireyde yasadiklarini anlatirken, suçluya karsi içinde bir yakinlik gelistirdigini ama buna anlam veremedigini beyan etmistir. Siddet uygulayan kisinin öncelikli amaci kurban olarak seçtigi kisiyi kendisine köle yapmaktir. Kurbanindan sürekli olarak saygi görmek isteyen, kendisine minnet duyulmasini bekleyen saldirgan bunun yaninda sevgi görmeyi de kendinde bir hak olarak görür. Çünkü kurbanin yaptigi seylerin onaylanmasina ihtiyaci vardir.

Bu sendrom siddet gören kisinin hayatta kalma içgüdüsünün devreye girmesi ile baslamaktadir. Kendisine yardim gelmeyecegini anlayan kurban, yapabilecegi tek seyin siddet gördügü kisiye yakinlasmak oldugunu düsünür ve bunu bilinçsizce kendine kabul ettirir. Siddeti yapan kisinin gösterdigi en ufak yardimi büyük bir iyilik gibi algilamaya baslayan magdur bir süre sonra celladi ile empati kurmaya yani kendini onun yerine koymaya baslar iste asil tehlikeli durum da bu asamada baslar. Bu olay aslinda esleri ya da sevgilileri tarafindan siddet gören kadinlar ve travestiler için geçerlidir. Maalesef insanin fizyolojik yapisinda bulundugu ortama alisma, kaniksama durumu çok fazla gelismistir. Bir süre sonra yasadigi siddeti normal kabul eden kurban basina gelenlerden dolayi siddet uygulayan kisiyi degil baskalarini suçlama yoluna gider.

Ilk kez 1973 yilinda Isviçre’nin Stockholm sehrinde gerçeklesen bu durum bir banka soygunu sirasinda 6 gün rehin tutulan banka memurlarinin soygunculari yakalatmamak için ellerinden geleni yapmalari, hatta mahkeme de soygunculari savunmalari, aralarinda topladiklari para ile en iyi avukatlari tutmalarindan sonra ortaya çikmistir. Daha sonra bu tarz olaylara sikça rastlanilinca psikoloji bu olaylarin tamamina yönelik genel bir isim verilerek Stockholm sendromu denilmistir.

Ask nasil anlasilir?

Askin bir dili yok saniyorsaniz bu yaziyi mutlaka okumalisiniz çünkü askin sözlerle anlatilamayan ama gözler ve mimiklerle anlasilan harika bir dili var. Eger bir kadin ya da erkek asik olmussa bir bakista anlamanizi saglayacak bilgileri de bu yazida okuyunca çok sasiracaksiniz. Ask insanlik tarihinin bilinen en eski duygusudur ve benim de yazmaktan en çok hoslandigim adeta zevk aldigim bir konudur.

Ilk ergenlik dönemimde yasadigim ilk askim gelir bazen aklima o aklimi basimdan alan gencin karsisinda söyleyecegim her seyi unutusum, garip sakarliklar yaparak etrafimdakileri kendime güldürdügüm yillar. Gözlerinin içine hiç bakamamistim, ama yine de su yesili oldugunu çok iyi biliyordum. Ara sira ev arkadasim travesti Sanat’la geçmise dönüp ilk asklarimizi anlatiriz biririmize, dalgali, omzuna dökülen gür saçlari, agzinin kenarinda gülünce ortaya çikan gamzesi gibi her detayi adeta ezberlemistim. Aslinda benim ki sadece tek kisilik bir askti çünkü onun gözü ben de degil, en yakin arkadasim da idi. Bugün bile hatirladigimda içimin titredigi ilk askimi sahiplenememistim. Ama bana aski tattirdigi için ona her zaman minnettar olacaktim.

Gelelim asik hallerine; ask insani damgalar mi bilmem ama kendini hemen ele verdirdigi kesin. Asik olunca aynada geçirdiginiz saatler artar, kendinize uygun kiyafeti seçmekte zorlanir bir türlü evden çikamazsiniz ya köse basindan karsima çikarsa diyerek her zaman bakimli olmaya çalisirsiniz. O esofmanla bakkala kosan kisi gitmis neredeyse 24 saat sik gezen birine dönmüssünüzdür.

Onu gördügünüzde kalbiniz o kadar hizli atmaya baslar ki etrafta herkesin sizin kalp atislarinizi duydugunu düsünürsünüz. Elini nereye koyacagini bilemeyen majiskül bir yaratik gibi kaliverirsiniz yol ortasinda, konusmak zaten mümkün olmaz, çünkü agzinizdan dogru kelimeler dökülmek yerine bir sürü saçmalik çikiverir. Oysa normal de siz iyi bir konusmaci ve ölçülü bir insansinizdir ama olmaz iste onun karsisinda, siz gider sadece asik kalir.

Sevdiginiz kisinin agzindan dökülen her sözcük sanki dünyanin en güzel kelimeleriymis gibi dinlersiniz. Içinizden sürekli gülümseme istegi gelir, Adinizi söyleme cesareti bile uçmustur onun karsisinda sanki daha konusmayi ögrenmemis, emeklemeden yürümüs kocaman bir bebeksinizdir. Arkadasim travesti Sanat bana ilk askini anlattiginda benden daha sansli oldugu kanaatine varmistim en azindan onun aski karsiliksiz degilmis. Çok sevmisler birbirlerini  okul bittikten sonra sevdigi kisi yurt disina çikmis ve ayrilmak zorunda kalmislar. Bazen aglayarak anlatir yasadiklarini ve bir gün mutlaka yeniden karsilasacaklarina inanir. Neden olmasin yerli filmlerde hep görmüyor muyuz? eski asiklarin yeniden bulusma hikayelerini kimbilir belki bir film senaryosu da onlarin hikayesinden yazilir ve yazan da ben olurum.  Zaten travesti olarak her zaman içimde bir ask romani yazma hikayesi vardir. Hikayeyi senaryo tarzinda yazar veririz bir yönetmene ve kendi filmimizi izlemeye gideriz kuytu bir sinemaya hep izler hem aglariz. Asik dedigin her durumda belli eder kendini eminim siz de anlamissinizdir.

Bodrum’da hafta sonu

Yedigin içtigin senin olsun bize gezip gördügün yerleri anlat diye bir terim vardir güzel Türkçemizde bende sizlere geçen yaz bir grup travesti arkadasimla yaptigimiz hafta sonu Bodrum gezisinden notlar sunmak istiyorum. Her kösesi bir digerinden daha güzel olan Bodrum’a, daha önce de birkaç kez seyahat etmisligim vardi. Ilk seyahatimi, istanbul travestilerinden  Sanat, Ankara travestilerinden Aysima ile yapmistik.  O zamanlar Bodrum kalesini gezme imkani bulamamistim, deniz ve sahil agir basip, tatil boyunca Bodrum travestilerinden arkadaslari dahi ziyaret etmemistim.

Bu seferki tatili bir turist edasiyla bol bol gezerek yapmak istedim. Yanimda yine çok sevdigim arkadaslarim Sanat, Aysima ve izmir travestilerinden Ayda ve Bursa travestilerinden Günes var.  Cuma sabahi arabayla çiktigimiz yolculuk sen sakrak bir sekilde Bodrum kalesi önünde sona erdi. Kaleye girmek için müze kartiniz yoksa para ödeyerek de girebiliyorsunuz. Ankara travestilerinden Aysima’nin banka karti  müze kart olarak geçiyormus hepimiz için kart basan Aysima sayesinde kaleye sorunsuz girdik. 1400’lü yillarin basinda insa edilen kale Bodrum tatiliniz sirasinda mutlaka gezmeniz gereken yerlerden. Özellikle yabanci turistlerin ugrak yeri olan kale içerisinde Tarkan filmlerinin ünlü ahtapot sahnesinin çekildigi yer bir hayli ilgimizi çekti. Mozaikler oldukça eski olmalarina ragmen çok iyi korunmuslar. Bodrum Kalesinin içinde pek çok kule bulunmakta bu kuleler simdilerde Sualti Arkeoloji müzesi olarak kullaniliyor. Bodrum Kalesi içinde en begendigim kule Ingiliz Kulesi oldu.. Bodrum’a her geldigimde bu kuleyi ziyaret etmeyi planliyorum. Ingiliz Kulesi, eski çaglari aratmayan dekoru, hafif karanlik ortami ile kapisindan girdiginiz anda sizi tarihte bir seyahate götürüyor.

Sonraki duragimiz Bodrum Merkez ve Akyarlar  ve Bodrum limani oldu. Liman önünde, Ankara travestilerinden Aysima güzel bir fotografimizi çekti. Fotografi  özellikle Denizi olmayan memleketlerde yasayan, Konya travestileri, Denizli travestileri için blogumuza koyacagiz.

Bodrum sokaklari oldukça dar ve evlerin neredeyse tamami bahçe içinde, öyle yüksek binalara rastlamaniz ise mümkün degil, her evin renginin beyaza boyanmasi burada bir kuralmis tipki Yunan adalarinda gördügüm, beyaz boyali mavi çerçeveli evlere benziyorlar. Sonraki durak Mindos Kapisi oldu.  Adini, günümüzde Gümüslük olarak bildigimiz Myndos’tan alan Mindos Kapisi, Büyük Iskender’in sehri kusatmak için kullandigi ilk yermis. Antik tiyatro gezisi adeta büyüleyici idi. Hatta Istanbul travestilerinde Sanat tiyatroda güzel sesiyle bizlere mini bir konser vermeyi ihmal etmedi. Anadolu’nun en eski tiyatrosu olan Antik Tiyatro yaklasik 13.000 kisi alabiliyormus. Tiyatronun klasik bir antik çag yapisi oldugunu gezimiz esnasinda bize eslik eden Bodrum travestilerinden Ayla anlatiyor. Sag olsun yol boyunca bize bikmadan rehberlik eden Ayla aksam yemegi için de evine davet etti. Yol üzerinden aldigimiz taze baliklar ve yaninda rakimizla misafir olacagimiz evin yolunu tuttuk. Burada baligi rakisiz sadece kediler yer dedi, Bodrum travestilerinden  Ayla çok güldük. Evde bizi bekleyen baska misafirler oldugunu kapiya gelince gördük. Bizim gibi tatile gelen pek çok travesti arkadasimiz da Ayla’nin misafiri olmustu. Aksam yemeginde 10 kisi bir masanin etrafinda toplanmis sarkilar söylüyorduk. Aramizda  Erzurum travestilerinden Bengü, Diyarbakir travestilerinden Zerrin, Bolu travestilerinden Menekse vardi. Onlar daha çok denize girmek için gelmisler Bodrum’a gezdigimiz yerleri anlatmaya baslayinca sabah ilk is bu tarihi ziyareti yapmalari gerektigine karar verdiler.Bodrum’un denizi kadar turistik yerlerinin de beni bu kadar etkileyecegi aklima bile gelmezdi. Sanirim bundan sonra gittigim her sehrin tarihi ile yakindan ilgilenecegim. Bir de bakarsiniz bir gün gezi yazari olup çikmisim. Neden olmasin.

SEHiRLERE GÖRE TRAVESTi ADRESLERi trv nedir?

Türk travesti adresleri sehirlere göre ayarlanmis tir tikla gör.

travestiAnkara travestileri | Istanbul-Avrupa Yakasi travestileri | Istanbul-Anadolu Yakasi travestileri | Izmir travestileri | Antalya travestileri | Adana travestileri | Sakarya travestileri | Bursa travestileri | Bolu travestileri | Marmaris travestileri |  Kusadasi travestileri | Bodrum travestileri | Elazig travestileri | Erzurum travestileri | Hatay travestileri | Samsun travestileri | Diyarbakir travestileri | Eskisehir travestileri | Çanakkale travestileri | Gaziantep travestileri | Kayseri travestileri | Konya travestileri |  Mersin travestileri | Denizli travestileri | Tekirdag travestileri | Balikesir travestileri | Kocaeli travestileri | Alanya travestileri | Amasya travestileri | Düzce travestileri | Ordu travestileri | Aydin travestileri | Van travestileri | Sivas travestileri | Fethiye travestileri | Urfa travestileri | Kahramanmaras travestileri | Urfa travestileri | travesti |

Üstteki linklere tiklayarak arz ve talebe uygun ve amacina uygun olan siteleri kentlere göre tiklayarak mdellerimizi görebilirsiniz iclal.