Kategori arşivi: kirmizi

Renklerin etkisi

Renkler hayatimizin parçasi. Peki renklerin hayatimizi nasil etkiledigini biliyor musunuz? Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansittigindan ya da seçtigimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri oldugundan haberdar miyiz?

Yoksa sirf hosuma gittigi için kirmizi bir elbiseyi vitrinden zorla indirip aldigini mi saniyorsun? Kirmizi senin içindeki dinamizmi, canliligi gösteriyor. Mutlu oldugun anlarda kirmiziyi tercih edersin. Dünyanin en neseli insanlari olan Roman milletine bir bak kirmizi onlarin her zaman ilk tercihidir.

Kirmizi sisman insanlari da kendine çeker çünkü istah açan bir yani vardir neden dünyanin en büyük gida markalari logolarinda kirmizi kullaniyor, amaç senin kendine yenilip kirmizinin cazibesine kapilman ve o dükkandan içeri bir kez girmen. Zaten girdikten sonra çikmayi asla düsünmezsin.

Doganin ve baharin rengi ise yesildir. Yesil renk senin kendini güvende hissetmeni saglar. Dünyanin en güvenilir markalarini oldugunu savunan bankalarin yesil renk ile dösendigine hiç dikkat etmis miydin? Yesil yaraticiligi körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarinda yesil tercih edilir. Hastanelerde de yesil rahatlatici özelligi nedeniyle kullanilir. Yesil alanda insanlarin daha az mide rahatsizligi çektigi saptanmistir. gelelim benim Izmir travestilerinden Bade’nin favori rengi olan maviye, deniz, gökyüzü, özgürlük hepsi sinirsizdir ve bizim gibi sinirlari yok sayan insanlarin tercih ettigi renk her zaman mavidir. Huzuru temsil eder ve sakinlestirir. Araplar mavinin kan akisini yavaslattigina inanir, nazar boncugu o yüzden mavidir. Batida intiharlari azaltmak için köprü ayaklarini maviye boyarlar.

Kirmizi, mavi ve yesil ana renklerdir ve diger bütün renkler bu üç rengin kombinasyonundan olusur. . Lacivert giyen kisiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandirici hissederler. Insanlarin üzerinde basarili ve güçlü imaji birakir. Mavi ile siyahin birlesmesinde olusan bu renk bana her zaman ciddiyeti simgelemistir. Aslina bakarsiniz ciddiyetten çok hoslanmam gelin bakin dolabimda lacivert olan tek bir kiyafetim bile yok. Tarih , yüksek siniflarin, saray mensuplarinin daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duygulari açiga çikardigindan, insanlarin bilinçaltini korkuttugu saptanmistir. Intihar edenlerin begendigi renktir. Korku filmlerinde sahnelerin pek çogu mor renk ile hazirlanir ki izlerken tüylerimiz ürpersin. Aman evinizde mor rengi kullanmayi düsünmeyin yoksa asiri bir duygusallik yasama riski ile karsi karsiya kalirsiniz.