Aylık arşivler: Eylül 2014

Dünyanin Yarisi Açliktan Ölüyor

Yasadiklari topraklarda yeterli gida bulamayan insanlar ölüme mahkum edilmisler. Küçücük çocuklarin aç, susuz ayaklari çiplak bir sekilde yasamak ugruna vatanlarini terketmeleri  karsisinda söylenecek söz bulamiyorum. Açlik ve terör karsisinda çaresiz kalan bu insanlar gözümüzün önünde yok oluyorlar. Bu arada insanligin ilgilenecegi o kadar çok sey varken travesti ve escinsellerle ugrasan insanlar okuyun.

Dünyanin bir kisminda insanlar sefalet içinde yasarken, bolluk içinde umursamazca yasayan insanlarin yasanan dram karsisinda sessiz kalmalari, insanlik öldü mü? Dedirtiyor.

Afrika kitasinda açliktan ölen bebekler, bir parça ekmege muhtaçken biz sofralarimizda yiyemeyecegimiz kadar yemekleri tabaklarimiza doldurmaya devam ediyoruz. Her gün ihtiyacimizdan fazla ekmek alip çöpe atarken, kapimizdaki hayvanlari bile düsünmeden yasamaya çalismak içimi acitiyor. Hep bana, hep bana diyen insanlarin birkaç gün aç kalmasi belki de açligi ögrenmesi için yeterli olur. Ne demisler tok, açin halinden anlamaz. Dünyayi yöneten bir grup elit insan tabakasi açliktan ölen bu insanlari ne zaman görmeye baslayacak.

Bazen Lidya’lilarin parayi buldugu güne lanet etmek istiyorum. Paranin satin alma gücü her geçen gün artarken vicdanin parayla satin alinamayacagi gerçegini unutuyoruz. Parayi araç olmaktan çikarip amaç haline getiren yeni  dünya  düzeninde paran kadar konus diyenler ellerini vicdanlarina koyup düsünebilseler yasanan dramlar karsisinda ben tek basima ne yapabilirim? Derler.

Oysa hayati bu kadar acimasiz yapan düzeni bizler kurmadik mi? Bu düzeni yikacak olanlarda biz insanlariz. Komsumuzdan baslayarak hayati anlamaya çalismaya baslayabiliriz. Bizim inandigimiz din komsusu açken tok yatan bizden degildir derken, dünyanin yarisi açlikla bogusurken buna seyirci kalamayiz. Bu dünyada herkese yetecek kadar nimet bulunmaktadir.

Dünyanin her yerinde çig gibi büyüyen sivil toplum kuruluslarina üye olarak elimizden geldigince çaresiz insanlara çare olmaliyiz. Amerikali bir aktris kadar olamayacak miyiz?  Somali’ye yardim kampanyasi düzenlendiginde verecegimiz 5 TL bir çocugun bir gün daha yasamasina olanak sagliyorsa her gün onlar için bütçemizden ayiracagimiz 1 TL ile kaç çocugun hayati kurtulur düsünün. Kizilay, Kizilhaç gibi yardim kuruluslari bagislanan bu paralarla aç insanlara yemek dagitmayi sürdürüyor.

Bizim için önemsiz olan bu paralar insanligin kurtulusu için hayirli olacaktir.  Kendi içimizde didismeyi birakip, insanlik için çalismak herkesin görevi olmalidir.  Igneyi kendimize batirdiktan sonra çuvaldizi baskasina batirirsak etrafimizda gördügümüz bizden farkli insanlari sirf cinsiyet ayrimi yaparak dislamayiz. Yapilan arastirmalar Trans bireylerin daha vicdanli, daha hassas olduklarini kanitlamisken travesti diye içimizde barindiramadigimiz bu insanlari anlamaya çalissak dünyayi kurtarmak için en büyük adimi atmis oluruz. Belki de insanlik tarihinde yapmis oldugumuz hatalari düzeltmek için geç kalmis sayilmayiz. Kardeslik be baris içinde yasanan bir dünyada bulusmak üzere hoscakalin.

 

 

Sevimli Dostlarimiz

Evcil hayvanlarimiz hayvan sever dostlarimizin vazgeçilmezidir. Yavru bir hayvani kucagina alip seven bir insanin ondan kolayca vazgeçebilmesi neredeyse imkansizdir.

Insanlara en yakin hayvanlarin köpekler oldugu bilinen bir gerçektir. Bir köpek sahibine kosulsuz hizmet eder. Köpeklerin ve kedilerin insanlarin ruh halini anlayabilme yetenekleri vardir. Köpeklerin sahip oldugu gelismis koku alma duyusu nedeniyle hasta hücrelerin kokusunu aldiklari ve hastaligi anlayabildikleri söylenmektedir.

Geçenlerde bir belgeselde izledigim yasli kadin can dostu köpeginin bir süredir mutsuz oldugunu ve sürekli kendisine acikli gözlerle baktigini fark etmis, önceleri buna bir anlam veremeyen kadin doktora gittiginde rahim kanseri oldugunu ögrenmis ve tedaviye baslamis. Kadinda bulunan kanser hücresi tedaviyle küçüldükçe köpegin nesesi yerine gelmeye, oyunlar oynamaya baslamis. Köpegin sahibi kendi hastaligini köpeginin bildigini öne sürerken, birçok hasta üzerinde yapilan testler olumlu sonuçlar dogurmus yani köpekler hassas burunlari sayesinde kanserli hücrelerin kokusunu alabildiklerini kanitlamislardir.

Her kosulda dört ayagi üzerine düser denen kedilerin yetenekleri ise saymakla bitmez dünyanin en masum hayvani diye nitelendirebilecegimiz kediler ev halki içerisinde bir kisiyi kendine sahip olarak kabul eder ve sadece onun emirlerini yerine getirirler.

Alti yildir sahiplendigim kedim eve her girdigimde yanima gelir ve beni rahatlatmaya çalisirdi. Ruhsal durumumum hemen farkina varan kedim, sinirli oldugum günlerde yanima yaklasmazken neseli günlerimde simarir, karnima yatip, miril miril mirildanir.

Aslinda evcil hayvan beslemek çok zahmetli bir istir. Hayvaniniz kendi ihtiyaçlarini bir insan gibi karsilayamadigi için ona bir bebek gibi özen göstermeniz gerekir. Mesela evcil hayvaninizi birakip tatile çikamazsiniz. Sürekli evde hayvana ilgi göstermek, ara sira onu gezdirmek, tuvalet kabini temizlemek, mamasini ve suyunu yeterince kabina koymak gerekir. Evde hayvan beslemek sorumlulugu insani bazi zevklerinden gibi alikoyabilir.

Bazen kendi çocuklarimiza göstermedigimiz ilgiyi bizlerden bekleyen evcil hayvanlarin bakimi bizi asabilir. Bu durumda yillarca besledigi evcil hayvanini sokaga atan insanlar gördüm. Bir insanin bakimina alismis bu hayvanlari sokakta yasama sansi yoktur.

Evimize bir evcil hayvan alacaksak uzun vadeli düsünmeli küçük hevesler ugruna bu canlilarin hayatlari ile oynamamaliyiz. Hayvanlarin da duygulari oldugunu unutmamaliyiz.

Bir arkadasim isle ilgili bir sorun yasadiginda yillarca besleyip büyüttügü kedisini artik bakamayacagim diye sokaga birakmak istediginde ona karsi çiktim. Bakamayacaksin ona yeni bir yuva bulmasi gerektigini anlattim. Beni dinlemeyen buna vakti olmadigini söyleyen arkadasimin kedisini bir süre kendi evimde misafir ettim ve onu üst katimda oturan trans arkadaslara hediye ettim.

Travesti arkadaslar bu hediyeye çok sevindiler sahipsiz kediyi gözlerinden sakinan komsularimin duyarliligi beni çok mutlu etti. Aksamlari çalismak zorunda kalan bu arkadaslarimin sevimli kedilerini ara sira bana birakmalari ise beni çok mutlu ediyor. Yillardir besledigim kedim sirine arkadas olan yeni kedimin ismini travesti dostlarim bahtsiz koymus neden bahtsiz diye sordugumda kendilerine benzettiklerini kedinin de tipki kendileri gibi yillarca aile bildikleri kisiler tarafindan kapiya konulmasinin bahtsizlik oldugunu söylediler. Aslinda söylemek istedikleri çok açikti. Hayvan ya da insan hiç fark etmez her canlinin sevgiye ihtiyaci vardir.