Aylık arşivler: Ağustos 2015

Renklerin etkisi

Renkler hayatimizin parçasi. Peki renklerin hayatimizi nasil etkiledigini biliyor musunuz? Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansittigindan ya da seçtigimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri oldugundan haberdar miyiz?

Yoksa sirf hosuma gittigi için kirmizi bir elbiseyi vitrinden zorla indirip aldigini mi saniyorsun? Kirmizi senin içindeki dinamizmi, canliligi gösteriyor. Mutlu oldugun anlarda kirmiziyi tercih edersin. Dünyanin en neseli insanlari olan Roman milletine bir bak kirmizi onlarin her zaman ilk tercihidir.

Kirmizi sisman insanlari da kendine çeker çünkü istah açan bir yani vardir neden dünyanin en büyük gida markalari logolarinda kirmizi kullaniyor, amaç senin kendine yenilip kirmizinin cazibesine kapilman ve o dükkandan içeri bir kez girmen. Zaten girdikten sonra çikmayi asla düsünmezsin.

Doganin ve baharin rengi ise yesildir. Yesil renk senin kendini güvende hissetmeni saglar. Dünyanin en güvenilir markalarini oldugunu savunan bankalarin yesil renk ile dösendigine hiç dikkat etmis miydin? Yesil yaraticiligi körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarinda yesil tercih edilir. Hastanelerde de yesil rahatlatici özelligi nedeniyle kullanilir. Yesil alanda insanlarin daha az mide rahatsizligi çektigi saptanmistir. gelelim benim Izmir travestilerinden Bade’nin favori rengi olan maviye, deniz, gökyüzü, özgürlük hepsi sinirsizdir ve bizim gibi sinirlari yok sayan insanlarin tercih ettigi renk her zaman mavidir. Huzuru temsil eder ve sakinlestirir. Araplar mavinin kan akisini yavaslattigina inanir, nazar boncugu o yüzden mavidir. Batida intiharlari azaltmak için köprü ayaklarini maviye boyarlar.

Kirmizi, mavi ve yesil ana renklerdir ve diger bütün renkler bu üç rengin kombinasyonundan olusur. . Lacivert giyen kisiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandirici hissederler. Insanlarin üzerinde basarili ve güçlü imaji birakir. Mavi ile siyahin birlesmesinde olusan bu renk bana her zaman ciddiyeti simgelemistir. Aslina bakarsiniz ciddiyetten çok hoslanmam gelin bakin dolabimda lacivert olan tek bir kiyafetim bile yok. Tarih , yüksek siniflarin, saray mensuplarinin daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duygulari açiga çikardigindan, insanlarin bilinçaltini korkuttugu saptanmistir. Intihar edenlerin begendigi renktir. Korku filmlerinde sahnelerin pek çogu mor renk ile hazirlanir ki izlerken tüylerimiz ürpersin. Aman evinizde mor rengi kullanmayi düsünmeyin yoksa asiri bir duygusallik yasama riski ile karsi karsiya kalirsiniz.

Kötü kokmak

Agiz kokusu insani sosyal hayattan uzaklastiran, huzursuzluklara yol açan bir durumdur. Agiz kokusuna disler ve bademciklerin yani sira vücuttaki bir hastaligin da neden olabilecegini söyleyebiliriz. Ayrica dis ve dis etleri, bademciklerin çukur olmasi, dilin tüylü olmasi, tümörler, diyabet, mide ve bagirsak hastaliklari da agiz kokusuna neden olabilir.

Agiz kokusu sosyal bir olaydir ve bazilarinin odasina bile giremezsiniz. Agzi siddetli kokan kisilerin yanina bir metre yaklasamazsiniz. Bunlar, aile hayatini yikan durumlardir. Önce dis hekimine sonra kulak burun ve bogaz doktoruna gidilmeli, tedavi olunmali. Koku yapacak tüm etkenler ortadan kaldirilmalidir. Agzi kokan kisi bunun farkina kendisi varamaz ve bu durumu kisiye söylememek ona bir nevi zarar vermektir. Eger yakin bir dostunuzun böyle bir problemi varsa onu bu konuda mutlaka uyarmalisiniz. Bu durumu söylemeniz ona verdiginiz degeri gösterir. Agiz kokusunun hastanin aile, sosyal ve is hayatini yakindan etkiledigine dikkat çekmek isterim. Bazen çalistiginiz ortamda agzi kokan bir kisiyle yakin çalismaktan çekinir ve o kisiyi dislarsiniz. Iste sosyal sorunlarda tam burada baslar. Hayati boyunca agzi koktugu için dislandigini bilmeyen biri bunu yanlis yorumlar ve istenmedigini düsünerek kendini sosyal çevreden uzak tutmaya baslar. Agiz kokusunun sosyal yönü çok önemli. Aile içi huzursuzluklara, bosanmalara, toplumdan dislanmaya, hatta isten atilmalara kadar gidebiliyor. Agiz kokusu kisinin kendi isini de etkiler. Agzi kokan biri kuaföre, berbere, doktora gitmez. Kisacasi sosyal olmak ona çok zor gelir. Hayatinizin yakininda bir sevdiginizin agzi kokuyorsa ona bu durumu güzel bir sekilde incitmeden anlatmali ve mutlaka doktora görünmesi için israrci olmalisiniz.

Ayni sekilde agiz kokusu gibi asiri ter kokusu da ayni etkiyi yaratacagindan eger agir bir ter kokunuz veya ayak kokunuz varsa derhal bu konunun uzmaniyla görüsmeli ve bu sorunlardan kurtulmalisiniz. Unutmayin bu rahatsizliklarin hepsinin çaresi var hayati kendinize zehir etmeyin. Ben hayatimda sirf ayagi koktugu için esini bosayan kadinlar gördüm mutlu bir evliligin böyle küçük problemler yüzünden bitmesi hiç hos degil. Saygilarimla.

 

Harflerin sirlari

Her harfin derin bir anlami bulunmaktadir. Isimlerimiz harflerden olusur ve bu harfler bizim kisiligimiz yansitir. A harfi namus ve erdemi ifade ederken, liderlik özelliklerine sahip olmanizi da saglar isminizde A harfi varsa; kesfetmeye ve dogal yasama ilginiz yüksek olacaktir. B harfi, hayat gücünü ifade eder. Bu harf kisiye canlilik ve bir seyler yapma hevesi verir. Ruhunuzdaki canlilik bu harfin size verdigi bir özelliktir.

Isminizin ilk harfi B harfi ile basliyorsa heyecanli olmaniz normal, baskalarinin görüslerine önem verirsiniz. Biraz bencilsiniz ama sagliginiza düskün ve süpheli bir kisilige sahipsinizdir. Isminizin içinde birden B harfi varsa her isinizi yardimcisiz halletmeye gücünüz ver demektir . Isminizin ilk harfi C veya Ç harfi ile basliyorsa, ise iyimser sevecen ve idareci bir iradeniz var demektir .

Eger C, Ç harfleri isminizin içinde bulunuyorsa ve isminizin içinde birden fazla geçiyorsa hayatta her istediginizi elde edeceksiniz demektir. Çigdemlerin çiçek açmasi bu harften kaynaklaniyor da diyebiliriz. Isminizin ilk harfi D ise Zaman zaman maddi ve manevi sikintili günler yasiyorsunuzdur. Ancak yine bu sikintilarini D Harfinin gizemi ile asarlar. Isminin içinde D harfi bulunan kisiler; Realist , ve çaliskan olurlar fakat dört rakamindan uzak durmalari da sarttir. Dört rakami D harfi ile olumsuzluklara kapi açar.

Isminizin ilk harfi E ile basliyor ise bu durum insana zihin gücü ve kültür zenginligi verir . E harfi insana müzisyenlik ve konusma yetenegi kazandirir. E harfi isminizin içinde olursa, söz ile ifade edilen tüm meslek dallarinda basarili olurlar. Basarili bir pazarlamaci basarili bir sunumcu olmak için isminizde E harfi bulunmalidir.

Isminizde birden fazla E harfi bulunuyorsa,  bütün sanat dallarinda ve tüm alanlarda basarili ve aranan kimseler olmak isten bile degildir. Isminizde F harfi varsa;  Iyi huylu ve çaliskan oldugunuzu söyleyebiliriz. Hayatta karsilasacaginiz tüm zorluklari asacaginiz asikardir.Gelelim G ve G harflerine bu harfler  tefekkürü ifade eder .Isminde bu harfler olan kisiler her olayi ve her davayi arastirir. Hayatin gizemini arastirmayi seven bir kisilige sahiptirler. Isminizin içinde birden fazla G harfi varsa; “ Mistisizm ” Agir basar bu “ Mistik ” Geliskinlige paralel olarak bedeni gelisme de olacaktir.

Harflerin sirlarina bir sonraki yazimizda devam etmek üzere hosçakalin.

Mutlu bir hayat için

Eski bilgeler, acidan uzak, uzun, mutlu bir hayata dair nihai amaci elde etmek için bir yol tanimlamislardir. Bu yol meditasyon yapmaktan geçmektedir ve eger siz de bu ferahlamayi tatmak isterseniz bana katilabilirsiniz. Meditasyon basittir ve herkes tarafindan yapilabilir; etkileri derin ve dogrudandir. Dogru bir sekilde meditasyon yapan kimsenin, saglik sisteminin ve ruhsal egitimin bütün faydalarini alabilecegi söylenir. Meditasyon, aksine bir durumda kuruyacak ve ölecek olan insan potansiyellerinin sinirlarinin kilidini açan ve onu özgürlestiren anahtardir.

Ülkemizde meditasyonun gerçekten ne oldugu ve ne ise yaradigi pek bilinmemektedir. Meditasyonun temeli dedigimiz gibi zihni bosaltmak ve arindirmaktir. Çünkü arinik bir zihin ancak nihai huzura ve farkindaliga ulasabilir. Meditasyon sirasinda olusacak ariniklik ve huzur tüm dünyevi streslen sizi kurtaracak, bunun ötesinde küçük aydinlanmalar ve hayat içinde daha derin farkindaliklar katacaktir. Ruhumuzu ve bedenimizi dünyevi kötülüklerden, hastaliklardan ve her türlü pislikten arindirmak için travesti arkadaslarimi benimle birlikte meditasyon yapmaya davet ediyorum.

Mandalalar, evrenin sirlarinin kutsal geometri ile sekle büründürülmüs halidir. Ayni zamanda Budist yöntemlerde meditasyon araci ve zihni serbest birakmak için kullanilirlar. Haliyle iki yönlü çalisirlar. Genellikle meditasyon mandalaya odaklanilarak yapilsa da, bazen mandalayi çizmek veya çizilmis mandalayi boyamakta mandala ile yapilan meditasyon teknikleri arasinda yer alir.

Aktif meditasyon, hayat içindeki bir eylem sayesinde zihni bosaltmaktir. Örgü örme kültürü yogun yasanan bir toplumdayiz ve hani der ya bazi kisiler “ben örgü yaparken kendimi kaybediyorum, bu bana huzur veriyor” diye iste tam olarak onlarin yaptigi aktif meditasyondur. Örgü örerek aktif bir eylem içerisinde zihni susturmak ve rahatlatmaktir. Gerçi ben örgü örmeyi bilmem ama bazen bir filmin içine o kadar yogun girerim ki adeta gerçek dünyadan uzaklastigi fark ederim. Sanirim benim meditasyonum biraz da kendimi unuttugum anlar oluyor. Benim yaptigim türde bir uzaklasmaya delilik diyebilecek travesti arkadaslar aramizda muhakkak vardir onlara sadece bu kadar karmasa ve kaosa karsi siz ne öneriyorsunuz diyebilirim. Ben meditasyonumu buldum. Darisi sizin basiniza hoscakalin.