Aylık arşivler: Eylül 2015

Baskalarina deger ver

Baskalarina karsi samimi ve derin bir ilgi gösteriniz. Etrafiniza bir gülümsemeyi çok görmeyiniz. Büyük bir sirketin yöneticisi ‘Ise alacagim insanlari seçerken, gülümsemeyi bilen bir lise mezununu, asik suratli bir üniversite mezununa tercih ederim’ demisti.

Gülümseyin Öyle samimi ve sicak olunuz ki, her siktiginiz ele, ruhunuzu da katiniz. Dinlemeyi Biliniz.

Dinleyen birisini buldugunuzda dinletmeyi sevmeyenimiz yoktur. Heyecanli dikkat ve ilgiden zevk almayacak insan yoktur. Sadece bu hayatta senin söyleyeceklerin önemli oldugunu düsünme birak karsindaki de sana derdini anlatsin belki de onun bir cümlesi senin hayatini kökünden degistirebilir. Yanlis bildigin bir gerçegi ögrenme firsati bilmedigini ögrenme firsati yakalarsin. Insanlara sans ver onlara isimleriyle hitap et. Onun ismini hafizanda sakladigini görmek sana her zaman arti deger kazandirir. Birçok insan dikkatle dinlemeyi bilmediginden, iyi bir izlenim birakmaz. Bunlar hep daha sonra söyleyeceklerini düsündükleri için, kulaklarini karsi tarafa kapatirlar.

Karsinizdakilerin ilgilerini paylasiniz. Baskalarina Önemli Birisi Olduklarini Hissettiriniz. Baskalarina, size nasil davranilmasini istiyorsaniz, öyle davranin. Hepimiz saygi görmek, samimiyetle takdir edilmek isteriz. Hakkimizda güzel sözler söylenilmesinden hoslaniriz.  Oldukça sisman olmasina ragmen çok sevimli olan Ankara travestilerinden bir arkadasima sisman olmasini kafaniza takmamasini onun bu haliyle insanlara samimi geldigini ve sevildigini söyledigimde bana hayretler içinde bakip, gerçekten böyle mi düsünüyorsun diye sormustu. Ben de ona asla düsünmedigim bir seyi söylemeyecegimi sadece inandigim cümleleri sarf ettigimi bildirdigimde bana olan güveni tazelenmis ve daha sonrasinda beni nerede görürse görsün yanima kosup benden birkaç cümle duymak için çabalamisti. Ben ona deger verdigim sürece beni hayatinin en önemli yerine koymustu. Önemli birisi oldugumuzun fark edilmesinden mutluluk duyariz. Evet, hepimiz önemli birisi degil miyiz? Size zahmet verdigim için üzgünüm’, ‘Rica ederim’, ‘Lütfen’, ‘Tesekkür ederim’ gibi söylenmesi hiç de zor olmayan cümleler karsinizdaki insana kendisine deger verildigini düsündürecegi gibi sizin iyi yetismis oldugunuzu da gösterir Baskalarina önemli biri olduklarini hissettiriniz Bunu samimiyetle yapiniz. Samimiyet zor bulunan ama çok degerli bir duygudur böyle güzel duygulara kalbinizde yer açin. Deger verin ki deger alasiniz. Saygilarimla.

Hizmetin gücü

Kendinle baristiginla aslinda dünya ile de baristigini göreceksin. Yillarca sana yapilan haksizliklar yüzünden hep insanlara düsman olmayi seçtin.Bugün eger insanlarla tekrar barismayi seçer ve kendini insanliga hizmete adarsan bütün hastaliklarina çare bulur ve kendi sifacin olursun. Sen hizmet ettikçe kolaylikla ve harika bir sekilde gelisip olgunlastigini fark edeceksin.Böylece hem daha yüksek, hem de daha derin degerlere ulasacaksin. Bu travesti bireyler için de geçerli.

Yasama ve yasayana olan sevgin ve anlayisin gelistikçe Içinde olusan duygular sana gerçek mutlulugu tatma sansi verecektir. Her seyden ve herkesten hayirlisinin gelmesini beklersen sevincin, nesenin, bollugun, bereketin,ne kadar kolay hayatina geldigini göreceksin.Yüregini herkese açik tut. Her seyden ve herkesten en hayirli olanin gelmesini beklersen sevincin, nesenin, bollugun, bereketin ne kadar kolay hayatina geldigini göreceksin. Yüregini herkese açik tut.Bu ugurda attigin adimin küçük oldugunu asla düsüne önemli olan o adimi atma cesaretini bulmandir. Yoksa seni yolundan döndürmek kendi kin ve nefret çemberine sokmak için çabalayanlar etrafinda her zaman olacaktir. Kulak asmamayi ögrenmelisin,ne olursa baris demeyi unutma.Verdikçe alacaksin. Vermeden almak bizim gibi kullarin harci degildir. iyi niyetle atilan her adimin sonu aydinliga açilir.Baskalarina el açtikça yardim ettikçe belki boyun uzamayacak ama gönlünde açilan güller hiç solmayacak. Bu kadar iyimser oldugum için bana kiziyor yok canim bu kadar da ütopyatik yasanmaz diyorsan sadece dogaya, tabiata bir agaca bir çiçege bak onlarin hiç dünyaya küstügünü kinle nefretle davrandigini gördün mü?Sen peki bu gücü kendinde nasil buldun da etrafina nefret tohumu saçiyorsun? Bak kardesim dünya insanla güzel ve sen bu dünyadaki tüm güzelliklerin bekçisi olacaksin. Bugün kendini insanligin hizmetine ada. Mutluluk her insanin enerji alanini genisletir.Enerji alanin genisleyip parladikça hastalikli ruhunun  tek, tek yok oldugunu iyilestigini göreceksin.Hadi artik zaman geçmeden elini uzat tipki Bursa travestilerinden Banu’nun yaptigi gibi sadece etrafindaki çaresiz hayvanlara bile iyilik yapsan yetecek.Gücün kadar yardim yapabilirsin sen de gücünü dogru islerde harca.Ben son nefesime kadar dünyada hala iyi insanlar oldugunu kanitlamak için çalisacagim. Gel ve bana katil. Dünya seninle güzel dedim ya bu sözümü bir yere not al. Unuttukça tekrar okumak için vakit ayir. Birlikte el ele yürüdügümüz bu yolda dikenler ayagimiza batsa da, canimiz yansa da yilmayacagiz. Saygilarimla.

Erkekler ipleri kaçirdi

Eskiden yani daha bes on yil önceden bahsediyorum. Erkek dedigin evinin diregi, reisi, son karari verecek olan kisiydi.

Simdilerde su yeni moda yarisma programlarina bakiyorum da erkek son sözü söyleyen kisi olmaktan çikip samar oglanina dönmüs. Sürekli esi tarafindan azarlanan, elinden her is gelmesi beklenen yeni model bir de kadinlarin yakin takibinde mesele tabi ki kiskançlik krizlerine giren simdiki kizlarimiz. Ay efendim benden habersiz sosyal medyada arkadasi olamazmis.Bizim zamanimizda erkekten beklentiler arasinda evine ekmek parasi getirmek, iyi baba olmak ve esine kibar ve nazik davranmak yaziyordu. Nasil oldu ne oldu anlamadim o erkeklerin yerini naylon erkekler almis. Kadin evlenecek erkegi bulana kadar kendine bakiyor sonra bir dogum hop saliyor göbegi, sonra da bekliyor ki erkek ona hep kul köle olsun. Yok böyle bir dünya kizlar kendinize gelin kirk yillik gelenekleri su televizyonlarda izlediginiz ne oldugu belli olmayan diziler gibi sanmayiniz. Erkek her zaman agirligi olan evin temelidir. Bazilari mumla ararken siz buldugunuzu maymuna çeviriyorsunuz. Bir de olur olmadik yarismalarda azarlayip adami rencide ediyorsunuz. Oysa bir travesti erkegine sonsuz bir saygi ve sevgi besler asla onu kiracak, üzecek davranislarda bulunmaz. Kapariz elinizdekini kalirsiniz ortada isin sakasi bir yana gerçekten herkesin bir görevi var bu dünyada onu unutmayin yeter.

Simdi Istanbul travestilerinden bir arkadasimin evinden geliyorum sevgilisini neredeyse kus tüyü yastiklara saracak, balla börekle besleyecek.Gerçi ben hiç bir zaman cinsiyet ayrimciligina girmem girene de kizarim ama gerçekten herkes yerini bilmeli diye düsünürüm. Eskisi gibi bir erkegin arkasinda yürüyen bir dedigini iki etmeyen kadinlardan olun demiyorum size sadece saygi ve sevgi sinirlarini asmayin. Kiskançliklarla adami bezdirmeyin. Birakin o da bir hafta sonu arkadaslariyla özgürce takilsin. Sikmayin, bogmayin kürkçü dükkanina döner gibi evinize dönecektir. O dönene kadar geçen sürede siz de kafaniza göre takilin diyecegim ama bir yere kadar sadakat duygusunu zedelemeden bu iki taraf için de ayni ölçüde geçerlidir. Birbirinize olan sadakatiniz sizi güçlendirecektir.  Hoscakalin.