‘Çok yanlis yaptik’

'Çok yanlis yaptik'Newsweek, bundan 3 yil önce yayinladigi haberde tip dünyasinda büyük bir antibiyotik panigi yasandigini, bakterilerin giderek artan bir sekilde bu ilaçlara karsi dirençli hale gelmesinden endise edildigini yazmisti. Aradan geçen 3 yilin ardindan ayni dergi, dünkü sayisinda bu korkunun gerçek oldugunu ilan etti. Dergiye konusan George Washington Üniversitesi Tip Fakültesi?nden Dr Lance Prince, ?Kamu sagligina yönelik tarihte karsi karsiya olunan en büyük tehditlerden biri? diyerek ?Daha önce antibiyotikle rahatlikla tedavi edebildigimiz küçük enfeksiyonlari tedavi edemeyecek hale geldik? ifadesini kullandi.
Stanford Üniversitesi?nden David Relman da, ?Pratisyen doktorlara, ?içinizde son dönemde antibiyotikle tedavi edemediginiz enfeksiyonla karsilasan var mi?? diye sordugumda çogu el kaldirdi? diye konustu. Antibiyotiklere karsi dayanikli bakterilerin ortaya çikisinda en önemli sorumlu bilinçsiz anitbiyotik kullanimi olarak gösteriliyor.
Hem doktorlarin bu ilaci çok küçük rahatsizliklar için bile vermesi hem de hastalarin çok sik antibiyotik kullanmasi bakterilerin de mutasyona ugrayarak kendilerini bu ilaçlara karsi dayanikli hale getirmesine sebep oldu. ABD?deki salgin hastaliklarla mücadele eden CDC uzmani Tom Frieden, ?Antibiyotik sonrasi döneme girmek üzereyiz? diyerek bel soguklugu, ishal gibi antibiyotik tedavisiyle kolayca geçen hastaliklarin ölümcül hale geldigini ve ilaçlara yanit vermedigini söyledi. CDC verilerine göre sadece ABD?de her yil 2 milyon kisi antibiyotik dirençli bakterilerden enfeksiyon kapiyor, bunlarin 23 bini ölüyor. Anitbiyotiklerin kullanim disi kalmasi tip için kâbus anlamina gelecek. Çünkü bu ilaçlar sadece enfeksiyon tedavisinde degil, kemoterapi alan hastalar ve organ nakilleri için de kritik öneme sahip.

Haber de etiket olarak travesti kelimesi kullanilmistir.

Doktorlar su anki yöntemlerle antibiyotiksiz bir kalp nakli yapmanin imkânsiz oldugunu belirtiyor. Bu ilaçlarin etkisiz kalmasinin gerisinde insanlara tarafindan bilinçsiz kullanilmalarinin yanisira hayvancilik sektörü tarafindan da tavuk vs gibi hayvanlari çabuk yetistirmek için kullanilan antibiyotikli hormonlarin büyük rolünün oldugu belirtiliyor.