Dünya güzellesmek ve gençlesmek için 2 milyar dolar harcadi

Dünya güzellesmek ve gençlesmek için 2 milyar dolar harcadiBotoksun bilinirlilikte cinsel gücü artiran en meshur hapi  dahi geçtigini belirten Pyott, ?Aslinda botoksu sadece sasilik ve kas hastaliklari için kullaniyorduk. Ancak simdi yaklasik yarisi estetik amaçli tüketiliyor? dedi. Botoksun su anda bütün dünyada en büyük büyüme alani kronik migrendeki kullanimi. Ayrica üroloji alaninda da (spastik mesane) tedavi amaçli yeri var. Botoksun güzellestirmenin yanisira çok önemli tibbi sorunlari çözen bir ilaç olma yolunda da ilerledigini anlatan Pyott, sunlari söyledi:
Botoksu gelistirme çalismalarimiz devam ediyor. Satisimizin yüzde 15?ini (300-350 milyon dolar) medikal estetik ARGE?si için harciyoruz. Ben de botoksun en ünlü ürün olacagini tahmin etmemistim. 1990?lara kadar, ben sirkete gelene kadar botoks yetim gibiydi. Dogrusu ben botoksun ciddi bir firsat oldugunu bilsem de bu derece büyüyecegini tahmin etmemistim. Normalde ilaç piyasaya girdiginde 6-7?nci senesinde zirveye ulasir, sonra yavas yavas pazar kaybetmeye baslar. Ama botoks hâlâ yükselmeye ve pazar payi kazanmaya devam ediyor.?
5 yil içinde mühtemelen botokstan elde ettikleri gelirin 4 milyar dolara ulasacagini kaydeden Pyott, ?Göz hastaliklari en büyük is alanimiz. Son 10 yilda bu alanda en çok büyüyen sirket biz olduk. Bu alanda pazar payi yüksek olan firmamizin dünyadaki satislarinin üste biri sadece botokstan geliyor? dedi. Botoksun bilinirlilikte Allergan sirketinin önüne geçmesinden rahatsiz olmadigini belirten Pyott, ?Cebimde harcayacak bin dolarim olsa, 950?sini markalasmis ürüne harcarim. Sirket markasi yerine markalasmis ürünü tercih ederim? diye konustu.Kendisi de botokslu75 yasinda oldugu halde yüzünde neredeyse hiç kirisiklik bulunmayan Pyott, kendine de botoks yaptirdigini söylüyor. Medikal estetik uygulamalar sayesinde yüz gerdirme ameliyatlarinin sayisinin azaldigini belirten Pyott, ?Dolgu maddeleri, botoks ?sivi ameliyat?lar gibi. Ögle yemegi arasinda bile gidip yaptirabilirsiniz? diyor. Iyi egitim alanlar tarafinda uygulaninca fark edilmez bile. Estetik cerrahlari fark ediyorlar ki botoks ya da dolgu malzemeleri olmaza belki de iflas edecekler. Çünkü çok az insan radikal, girisimsel cerrahi istiyor? diyor.
MEDIKAL estetik pazari bütün dünyada yilda ortalama yüzde 10 büyüyor. Pyott?un verdigi bilgiye göre, Çin, Brezilya, Türkiye gibi pazarlarda büyümesi çok daha hizli. Pyott, ?Mesela Ispanya ya da Italya gibi ekonomik sorun yasayan ülkelerde pazar hala büyümeye devam ediyor. Bu ülkelerde bile yüzde 5?lik bir büyümeye sahip. Bu da gösteriyor ki ekonomik zorluk yasanan dönemlerde bile insanlar kendilerine, görüntülerine para harcamak istiyorlar. 2008-2009?da yasadigimiz kriz sirasinda kadinlara sunu söylüyordum, yüzünüzü hergün giydiginiz kiyafet gibi düsünün. O dönemde kadinlarin mesela kiyafet satin almasini azaltip, pahali restoranlara gitmeyi birakip onun yerine botoks yaptirdiklarini gördük? yorumunu yapiyor. Haber etiketi için Marmaris travestileri kelimesi kullanildi.
TÜRKIYE pazarinin henüz doygunluga ulasmadigini belirten Pyott, ?Pek çok ülkede oldugu gibi Türkiye orta sinif sayisi artiyor. Orta sinifin harcamalari ve gelirleri de artiyor. Bunun sonucunda pazarin çok ciddi bir sekilde büyüyecegini öngörüyoruz. Insalarin etnik mensei ne olursa olsun yani Kuzey Avrupali ve ya ABD?li, Brezilyali, Japon, Çinli, Arap hiç farketmez, herkes botoks, dolgu ürünlerini kullanmak istiyor. Ortadoguda bile çok iyi bir pazar büyümesi görüyoruz. Ortadoguda kirpik uzatan ürünümüz çok revaçta? diye konusuyor.