Italya Enrico Letta adli yerine yeni bir hükümete ihtiyaci, Matteo Renzi diyor

Italya Enrico Letta adli yerine yeni bir hükümete ihtiyaci, Matteo Renzi diyor

Floransa Merkezi-sol belediye baskani Italya acilen ‘yeni bir döneme’ ihtiyaci Demokrat parti toplantisina söyler

Italya’nin merkez sol lideri Matteo Renzi, avro bölgesinin üçüncü büyük ekonomisi “yeni bir asamaya” ve “radikal programi” ihtiyaci oldugunu onlarin Demokrat Parti (PD) bir toplanti söylüyorum, Enrico Letta o yerine yeni bir hükümet için çagrida bulundu reformlar için.

Partinin 140-güçlü bir ulusal komite önce bir konusmasinda, Floransa 39 yasindaki belediye baskani toplanti “yargilaniyor” koymak için degildir söyleyerek, Letta hükümeti haraç ödedi. Ancak, dogrudan bir sonraki basbakan olarak kendini teklif vermeden, o “yeni bir yönetici ile yeni bir safhaya açma gerekliligi ve aciliyeti” inancini siraladi.

Yeni seçimlerin seçenegi cazip görünse de, dedi, mevcut kurallar altinda bir oy ülkenin sorunlarini çözmek için hiçbir sey yapmadan riske atti.

Diger seçenek – la staffetta veya röle lakapli olmustur – risk dolu bir “zor bir seçim” oldugunu, ancak degerli olurdu 2018 yilina kadar sürecek ve gerekli reformlari yürütmek için yeni bir hükümet oldugunu söyledi.

“Biz radikal bir programi ve derin degisim ile batakligindan çikis yolu sunmak zorunda” diye parti ve ülke bir “dönüm noktasinda” oldugunu sözlerine ekledi.

Önerisi bir “yeni siyaset” konustu adam çok eski stil siyasi manevra yürütmek için hazir görünen fikri dehsete birçok kime yandaslarini ikiye böldü.

Ama Renzi söyleyerek seçenegi savundu: “. Bu bir röle veya olmayan bir röle meselesi degil, eger ayni yönde giderken ve ayni hizda, sen hizini degistirmek için çalisiyoruz degil zaman bir röle oldugunu.”

Diye ekledi: “Kim siyasete girer bazen risk almak zorundadir.”

Iki Toskana politikacilar gün boyunca yogun bir güç mücadelesi içinde olmustur.

Çarsamba gecesi 2014 için yeni bir eylem planini açikladi ve istifa çagrilarina direndi Letta, o Palazzo Chigi onun sonucunu bekleyecegini açiklayan, uzakta PD toplantidan kaldi. Italya’nin cumhurbaskani Giorgio Napolitano, o partinin açikça nerede duruyor yapmak için bekledigini söyledi.