Sen Neysen O

tutunamayanlar-sozleri“Ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir” sözü söylenmis en güzel sözdür. Kendini bilmekle ilgili çok güzel edebi eserler mevcuttur.

Bunlardan biri de Türk edebiyatinin ilk modern eseri Oguz Atay’in Tutunamayanlar romanidir. Romanda kendini diger insanlardan farkli hisseden asosyal yasayan Selim’in hayat hikayesi, arkadas çevresi ve onu ölüme götüren olaylar anlatilmaktadir. 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazanan Tutunamayanlar küçük burjuva dünyasini ve degerlerini zekice alaya alarak okuyucunun büyük bir kesiminin anlayamayacagi bir dille anlatmistir.
Kitapta “Kendini çözemeyen kisi kendi disinda hiç bir sorunu çözemez.” diyen yazar insanin kendisini bilmesinin öneminden bahsetmistir oysa hala pek çok insan kendini hiç tanimadan baskalarinin kendisini anlamasini bekleyip durur. Hayatini anlasilmak ugruna harcarken bir kez olsun kendine dönüp bakmayi akil edemez.
içinde kopan firtinalara ragmen oldugundan farkli görünme çabasi gün gelir inceldigi yerden kopar.
Baskalarini mutlu etmek isterken kendi hayatini kaçiran insanlar için “Baskalarinin yaptiklarini silmeye çalistim: mürekkeple yazmislar oysa. Ben kursun kalem silgisiydim. Azaldigimla kaldim.” cümlesini kaleme alir.
Bu dünyada kendin olamadiktan sonra baskalari gibi yasamanin da bir anlami olmamali, Mevlana Celalettin Rumi’nin dedigi gibi “Ya göründügün gibi olmalisin, ya da oldugun gibi görünmeli” körsen, topalsan, kadin ve ya erkeksen, travesti ya da escinselsen, kalpsiz bir asagiliksan bile, hatta gerizekali bile olabilirsin çik haykir ne oldugunu en azindan sen kendini biliyorsundur. Asil acinilacak halde olanlar kendini bilmeyen insanlardir.