Dünyanin Yarisi Açliktan Ölüyor

Yasadiklari topraklarda yeterli gida bulamayan insanlar ölüme mahkum edilmisler. Küçücük çocuklarin aç, susuz ayaklari çiplak bir sekilde yasamak ugruna vatanlarini terketmeleri  karsisinda söylenecek söz bulamiyorum. Açlik ve terör karsisinda çaresiz kalan bu insanlar gözümüzün önünde yok oluyorlar. Bu arada insanligin ilgilenecegi o kadar çok sey varken travesti ve escinsellerle ugrasan insanlar okuyun.

Dünyanin bir kisminda insanlar sefalet içinde yasarken, bolluk içinde umursamazca yasayan insanlarin yasanan dram karsisinda sessiz kalmalari, insanlik öldü mü? Dedirtiyor.

Afrika kitasinda açliktan ölen bebekler, bir parça ekmege muhtaçken biz sofralarimizda yiyemeyecegimiz kadar yemekleri tabaklarimiza doldurmaya devam ediyoruz. Her gün ihtiyacimizdan fazla ekmek alip çöpe atarken, kapimizdaki hayvanlari bile düsünmeden yasamaya çalismak içimi acitiyor. Hep bana, hep bana diyen insanlarin birkaç gün aç kalmasi belki de açligi ögrenmesi için yeterli olur. Ne demisler tok, açin halinden anlamaz. Dünyayi yöneten bir grup elit insan tabakasi açliktan ölen bu insanlari ne zaman görmeye baslayacak.

Bazen Lidya’lilarin parayi buldugu güne lanet etmek istiyorum. Paranin satin alma gücü her geçen gün artarken vicdanin parayla satin alinamayacagi gerçegini unutuyoruz. Parayi araç olmaktan çikarip amaç haline getiren yeni  dünya  düzeninde paran kadar konus diyenler ellerini vicdanlarina koyup düsünebilseler yasanan dramlar karsisinda ben tek basima ne yapabilirim? Derler.

Oysa hayati bu kadar acimasiz yapan düzeni bizler kurmadik mi? Bu düzeni yikacak olanlarda biz insanlariz. Komsumuzdan baslayarak hayati anlamaya çalismaya baslayabiliriz. Bizim inandigimiz din komsusu açken tok yatan bizden degildir derken, dünyanin yarisi açlikla bogusurken buna seyirci kalamayiz. Bu dünyada herkese yetecek kadar nimet bulunmaktadir.

Dünyanin her yerinde çig gibi büyüyen sivil toplum kuruluslarina üye olarak elimizden geldigince çaresiz insanlara çare olmaliyiz. Amerikali bir aktris kadar olamayacak miyiz?  Somali’ye yardim kampanyasi düzenlendiginde verecegimiz 5 TL bir çocugun bir gün daha yasamasina olanak sagliyorsa her gün onlar için bütçemizden ayiracagimiz 1 TL ile kaç çocugun hayati kurtulur düsünün. Kizilay, Kizilhaç gibi yardim kuruluslari bagislanan bu paralarla aç insanlara yemek dagitmayi sürdürüyor.

Bizim için önemsiz olan bu paralar insanligin kurtulusu için hayirli olacaktir.  Kendi içimizde didismeyi birakip, insanlik için çalismak herkesin görevi olmalidir.  Igneyi kendimize batirdiktan sonra çuvaldizi baskasina batirirsak etrafimizda gördügümüz bizden farkli insanlari sirf cinsiyet ayrimi yaparak dislamayiz. Yapilan arastirmalar Trans bireylerin daha vicdanli, daha hassas olduklarini kanitlamisken travesti diye içimizde barindiramadigimiz bu insanlari anlamaya çalissak dünyayi kurtarmak için en büyük adimi atmis oluruz. Belki de insanlik tarihinde yapmis oldugumuz hatalari düzeltmek için geç kalmis sayilmayiz. Kardeslik be baris içinde yasanan bir dünyada bulusmak üzere hoscakalin.