Nerede duracaginiza karar veren cinsiyetiniz

Kendi seçimlerimiz disinda bir de seçim yapmadigimiz halde sahip oldugumuz özelliklerimiz var, nerede duracagimiza nasil davranacagimiza karar vermemizi saglayan cinsiyetimize dogumumuz esnasinda biz karar veremeyiz.

Zengin bir aile ya da mutlu bir aile, ya her seyden yoksun bir hayat ya da varlik içinde büyümek her zaman bizim disimizda gelisen olaylardir. Ancak kendi kararlarimizi verme yasimiza geldigimizde ipler bizim elime geçer. Iste o zaman karar düsünüp kendimiz için en dogru kararlari vermeliyiz.

Dedigim gibi kendimizin karar vermedigi bir hayati yasamak zorundayiz. Hele bir de  kadin olarak sorumluluklar almaya basladigimizda hayat daha da zorlasir. Erkeklerin aksine kadinlar ince düsünce sahibi narin canlilardir. Sokakta buldugu bir kediye bile sahip çikan kadinlar, bir çocuk sahibi olmak için bedenindeki degisime ve aciya razi olurlar. Dünyada hiçbir erkek bir kadinin dogum öncesi ve sonrasi çektigi bir aciyla basa çikamaz anneler degil de babalar çocuk dogursaydi dünya nüfusu çoktan tükenirdi.

Kadin olmak demek hayatindaki herkesin sorumlulugunu almak demektir ayni zamanda, çocugunun bütün bakimini üstlenirsin, evin bütün isi sirtindadir evde herkesten önce yataktan kalkip kahvalti hazirlamak, çalisiyor olsan bile herkesi elinle evden ugurlamak zorundasindir hatta kaybolan çoraplarin yerini de sen bilmelisin. Temiz bir ev halki, karni tok bir ev halki ütülü gömlekler temizlenmis odalar ve dumani üstünde bir kap yemek senin isindir. Kimse yaptigin islerin agirligini bilmese de sen zevkle yaparsin .

Bazen yaptiklarin için bir tesekkür bile almazsin yine de ayni seyleri bikmadan usanmadan yapip, süper kahraman gibi çalisirsin. Dünyadaki süperman sensindir aslinda, yoktan var edemezsin ama var olan her seyi sen güzellestirirsin.

Hayati planlamadan yasadigin bir an bile yoktur, sabah su saatte kalk, aksam sunu yapmadan uyuma, herkesi memnun et, kisacasi saçini süpürge etmek deyimi kadinlar için kullanilan tam da yerinde söylenmis bir deyimdir. Saçini süpürge et ama sikayet etme, yorgunluktan canin çiksa da bir çikolata at agzina ve mars mars islerin basina.

Yaptigin bunca seyden sonra aldigin ödül ise çocuklarininve esinin gözündeki sevgidir. Ah bu ev halki sen olmasan ne yapardi? Savas çiksa bu kadar olur dedigin evde her sabah bir kosusturmaca yasanir ve kumandan hep sensindir.

Kadinlarin bu kadar önemli oldugu bir dünyada siddete en çok maruz kalan, kiskançlik yüzünden sokak ortasinda dövülen, vurulan, tekmelenen, asagilanan ve ana avrat küfür edilen de kadinlar degil mi? Analarimiza verdigimiz kiymeti eslerimize vermeyiz çogu zaman, kiz kardesimize yapilmasini istemedigimiz her seyi baskalarinin kizlarina yapmaktan geri de durmayiz.

Kiz çocuklarimizi dizlerimizde severken, evlendikten sonra sahip çikmayiz.  Sirf bu dünyaya  kadin hormonlari ile geldigi için travesti olmayi seçmis kadinlarimiza yaptiklarimiz ise affedilir cinsten degil, çalistigi isi aliriz elinden, oturdugu evi bosalttiririz,  sokakta özgürce gezmesine bile tahammül edemeyiz. Kendimizden olani dislamak hangi mantiga sigar bilmem ama evindeki kadina bile deger vermeyen insanlardan sokaktakilere deger vermesini beklemek delilik olur.

Sanki travestiler bu dünyadan degilmis gibi bakariz onlara oysa herkes bilir ayni atadan geldigini, tipki kadinlarimiz gibi göz ardi ederiz onlari da dünyaya nasil  ve  nerede geldigimizin ne önemi var ne olacagimiza karar vermek bizim elimizde iyi bir insan ya da kötü bir insan karar sizin.