Translara devletin sefkat eli degmeli

  Ihtiyaç sahibi herkes devletten yardim bekleme hakkina sahiptir.

Bir grup trans birey geçinmek için devletten yardim bekledigini açiklayan bir demeç verdiler. Konusmacilarin söylediklerinden notlari aktarmak isterim;

Hayata basladiklari andan itibaren dislanma, horlanma, yok sayilmaya mahkum edilen travesti ve escinseller yasamak için fuhus yapmaya zorlaniyorlar. Oysa sadece ekmek parasi için bu isi yapmak zorunda birakilan pek çok travesti bunun kendi tercihleri olmadigindan yakiniyorlar.  Daha fazla para ya da zevk için bu isin yapilamayacagini belirten travestiler eger bizlere devlet maas baglarsa bu isten vazgeçecek çok kisi var dediler. Her firsatta normal vatandas olmak istediklerini söyleyen trans bireyler bizim içimizden insanlardir.

Devletin daha önce AIDS hastasi olan bir travestiye seks yapmamasi maas bagladigini ve hastaliginin tedavisi için her türlü yardimi yaptigini belirten travesti arkadaslari bizler de bu imkandan yararlanmaliyiz diyorlar. Hastalanmamizi beklemeden yardim edilmesi gerekir diyerek vurgu yapiyorlar.

Travestilerin pek çogu üniversitelerin iyi bölümlerinden mezun olmus ve yabanci dil konusabiliyorlar buna ragmen is bulamamalari yapilan ayrimciliklar canlarina tak ettirdi. Bursali travesti  Esra’ya gösterilen devlet ilgisinden çok memnun olduklarini söylerken, devlet fakir ailelere sosyal yardimlar yapiyor fakat bizler de karnimizi doyuramadigimiz halde yardim yapilmiyor derken gözlerinden yaslar akan trans bireyler tek istediklerinin is, ekmek,  özgürlük oldugunu vurgulamak için yürüyüs düzenlediler. Hayata bu sekilde gelmenin kendi kararlari olmadigini seçme haklarini olmadigi bir hayati yasamak zorunda kaldiklarini belirten travestiler bu yasadigimiz süreç bize reva görülmemeli diyorlar.

Sokak ortasinda siddete ugrayan, en yakinlari tarafindan taciz edilen ve kursunlara hedef olan travestiler parasi olan ünlü zenginleri herkesin kabullendiginden kendilerini kabul etmediklerinden sikayet ediyorlar. Bülent Ersoy’un rahmetli Zeki Müren’in el üstünde tutulmasi toplumda karsilik görmesi çok güzel bir olaydir ama sirf biz ünlü degiliz onlar gibi paramiz yok diye dislanmamiz dogru degil diyerek feryat ederek seslerini duyurmaya çalisiyorlar. Bir çogu Bülent Ersoy sarkilari ile moral bulmaya çalisan travestiler sesimiz güzel olsaydi bizde bu toplumda yer edinirdik diye sikayet ediyorlar.

Devletimiz çok büyüktür binlerce mülteciye kapisini açip onlara as veren devlet bir grup travestiye de sosyal yardim yapabilir diyerek sözlerini bitiren travestilerin hakli davalarinda yanlarinda olmaliyiz.