Hayvan siginma evleri

Sokak hayvanlarinin kaderi sokaklarda yasayip insanlarin ilgisizligi ve dikkatsizligi yüzünden ölmek degildir.

Hayvan barinaklari hayvanlari dis etkilerden korumak için hayvan sever bagiscilar ve devlet katkisi ile yürütülen siginma evleridir.Özellikle tedavi edilmesi gereken hayvanlara ev sahipligi yapan barinaklar vatandaslarin yeterli ilgiyi göstermemesi nedeniyle maddi zorluklar yasiyor.

Maalesef dünya üzerinde her canli insanlar kadar sansli olamiyor, aç, susuz ve barinaksiz yasayan sokak hayvanlari sizin bir parça vicdaniniza kalmis, yardim elinizi bekliyor. Hayvan satilan dükkanlar yerine barinaktan sahiplenilebilecegi bir hayvan ile bir cani kurtarmanin mutlulugunu yasayabilirsiniz. Bu arada Ankara travestileri’nden Esra Esil isimli travesti Barinaktan bir köpek almisti buradan ona sevgilerimizi yolluyoruz.

Hayvan barinaklarinda yasayan hayvanlar genellikle sikayet üzerine yetkililer tarafindan toplanip barinaga getirilmis ya da sahipleri tarafindan terk edilmis hayvanlardir. Daha çok köpeklere ev sahipligi yapan barinaklarda yasayan hayvanlar sizden sadece sevgi bekliyor. Hassas bir bünyeye sahip olan sevimli dostlarimizi evlerimize alamasak da ara sira bu barinaklarda onlari ziyaret edip, sevgimizi paylasmaliyiz. Çok param olsun da hele bir bakariz diye düsünmeyin çünkü bir hayvanin masraflarini karsilamak sanildigi kadar pahali bir is degil,  açikta satilan mamalar çok ucuz fiyata alinabiliyor. Neden bu hafta sonu biraz mama alip onlari ziyaret etmiyorsunuz?

Eskiden oturdugum bir sokakta yasli bir teyze her sabah elinde 1 posetle sokaga çikar ve sokagin belli köselerine elinde posetten çikardigi mama ve suyu kaplara bosaltirdi. Beni çok etkileyen yasli teyzenin pesine takildim bir gün ve hayvanlarin daha karsidan gördükleri teyzenin yanina kosarak geldiklerini ayaklarina sürtünerek tesekkür ettiklerini gördüm. Ben de bu kadar sevilmek isterdim diye düsündüm oysa sevgi karsiliklidir sevgi vermeden sevgi alamazsiniz. Ben de bir hayvan dostu olabilirdim ve o gün bir karar aldim.

her sabah isime giderken elime bir poset mama almaya ve yol boyunca sokak hayvanlarinin dolastigi noktalara koymaya basladim. Bir süre sonra beni kokumdan taniyan hayvanlarin gözünde bana karsi besledikleri sevgiyi görünce kendimi tutamayip agladim. Sokak köpekleri barinaklarda bakilma sansi yakaliyor fakat sokak kedileri maalesef barinaklara alinmiyor. Onlar içinde sadece yemek artiklarinizi bir posette biriktirmeniz yeterli, çöpün içine degil de yere birakacaginiz yemek artiklari sayesinde mahallenin bütün kedileri bayram edecektir. Ayrica bu sayede israfin da önüne geçilecegini düsünüyorum.

Evinde 7 kedi besleyen bir travesti kedileri çok sevdigini evine sigsa daha çok beslemek istedigini söylemisti. Tabi herkes evinde kedi besleyecek kadar sansli olmayabilir. Apartman dairelerinde hayvan beslemek oldukça zor bir is. Ama sokakta onlara basit barinaklar yaparak kisin soguktan korunmalarini saglayabiliriz. Internette basit aletlerle yapilan bir sürü kedi, köpek evi gördüm. Oldukça ucuza mal olan bu barinaklar bir can kurtarmak için yetiyor. Hadi sizde bir barinak yapin ve onlarin gözündeki sevgiyi görme sansini kaçirmayin.