Defter-i Hizan ve travestiler

Günümüzün modern toplumunda hala kendilerine saygin bir yer bulamayan travesti ve gayler Osmanli Devletinde herkesten saygi gören esnaflardi.

Çok ünlü bir tarihçinin açiklamalarina göre Tanzimat Fermanina kadar, ayiplanmayan, devlet törenlerine rahatça katilan escinseller Osmanli padisahlarinin sefere ugurlandigi resmi geçitlerde diger esnafla birlikte saf tutardi.

Dönemin ünlü sairlerinin siirlerinde bahsi geçen delikanlilara methiye düzülür, güzelliklerinden bahsedilirdi. Osmanli da escinselligin tarihi Orhan Gazi dönemlerine kadar gider ve o dönemde adi oglancilik olarak geçmektedir.

Osmanlida askerlik yasi gelen escinseller için civelek taburu denilen özel bir tabur olusturulur ve yeniçeriler ile bu civelek taburu arasindaki cinsel münasebete karisilmazdi.

2. Murat zamaninda yazilmis bir eser olan kabusnamede su sözlere yer verilmistir; “ve yaz olunca avretlere meylet ve kisin oglanlara, ta ki bedenen saglam olasin. Zira ki oglan teni sicaktir, yazin iki sicak bir yere gelirse teni azitir ve avret teni soguktur, kisin iki soguk bir yere gelse teni kurutur vesselam.”

II. Ahmed döneminde yasayan en ünlü sair  Nedim’in lise kitaplarinda kesinlikle rastlayamayacaginiz u güzel beyitiyle bir örnek daha verelim;  “Izn alub cum’a nemâzina deyû mâderden/Bir gün ugrilayalim çerh-i sitem-perverden/Dolasub iskeleye dogri nihân yollardan/Gidelim serv-i revânim yürü Sad’âbâde.”

Türkçeye çevirirsek; “Annenden cuma namazina gidecegiz diye izin alip sitemlik felekten bir gün çalalim. Gizli yollardan iskeleye dogru dolasip, yürü selvi boylu sevgilim Sadabad’e gidelim.”

Yazilan tüm eserlerde de zamanin oglan denilen travesti ve gaylerine rastlayabilirsiniz. Tanzimat Fermaninin ilanina kadar ayiplanmadan horgörülmeden sürdürülen bu meslek modernlesme adi altinda yasaklanmis ve çesitli cezalarla karsi karsiya birakilmislardir. Kisacasi batili tarz bir hayati seçen yeni Osmanli aslinda geyler ve travestilerin bu toplumdan dislanmasinin önünü açmis. Günümüzün modern toplumlarinda rastlamadigimiz bu siirler ve gazeller söylendigi yillarda çok ragbet görüp,, dilen dile aktarilmislardir.

En büyük asklarin yasandigi, hamam sefalarinin anlata anlata bitirilemedigi o yillardan geriye günümüzde yasaklar ve kisitlamalardan baska bir sey kalmamistir. Simdilerde Avrupa escinsellige yesil isik yakmasina ragmen halen dogu toplumlari tarafindan yasaklamalar devam etmektedir. Konuyla ilgili daha detayli bilgi almak için Osmanli Tarihini anlatan edebi eserleri okuyabilirsiniz.