Moda nedir?

Insanoglunun en temel ihtiyaçlari barinmak, beslenmek ve giyinmek diye siralanabilir.

Insanlarin hayvanlar gibi postlari olmamasi onlari giyinmeye sevk etmistir. Özellikle kadinlarin içgüdüsel olarak modaya ihtiyaci vardir. Dolabi tamamen dolu olmasina ragmen yeni çikan bir ürünü görünce alma istegi sadece kadinlarda vardir. Modanin bir numarali takipçisi olan kadinlar erkekleri de bu yola çekmeye baslamislardir. Ayrica modanin sadece giyinmek üzerine oldugu da düsünülmemelidir. Dösemelik kumastan, perdeye, koltuktan araba modeline göre pek çok ürün degisen bir yapiya sahiptir ve modasi geçmeyen tek sey modanin kendisidir.

Güzel görünmek ugruna insanlarin katlandiklari eziyetler tarihten günümüze kadar sürmektedir. Örnegin Çinlilerin küçük ayakli olabilmek için ayaklarina giydikleri lotuslar çok aci çekmelerine ragmen ayaklarindan çikmamistir, ayni sekilde tarihte Fransiz kadinlarinin ince belli görünmek ugruna giydikleri korseler de kadinlara eziyet çektiren fakat güzellik ugruna katlanilan unsurlardi.

Önceden bir travesti tanidigimin bu Fransiz korselerinden günlerce arayip, bulmasi ve halen kullanmasi beni güzellik ugruna her seyin yapilabilecegi duygusuna daha çok inandirdi.

Moda olan seylerin pek çogu begenilen takip edilen insanlarin yaptiklari hareketlerden dogmustur. Mesela; Fransada 13. Louis döneminde ,bir av partisinde attan düsen matmazel Fontage’nin dagilan saçlarini bir çorap lastigi ile toplamasi o yil kadinlar arasinda Fontage stili saç modasinin dogmasina sebep olur.Erkek ceketlerinin sol yakasindaki iliginde ilginç bir öyküsü vardir. Ingiltere Prensine  Galle de güzel bir kadin çiçek armagan eder. Prens deger verme anlayisi ile olsa gerek çakisiyla ceketinin sol yakasina bir delik açar ve çiçegi oraya takar. Bu ingiliz centilmenliginin sonucu ortaya çikan moda, günümüze dek ulasmistir.Hür ve yalin giyimin kadin dünyasina ilk kez getiren ünlü modaci Chanel’in gaz ocagi patlamasi sonucu uzun saçlarinin yanmasi yeni bir saç modasinin dogmasina sebep olur.Modaci,saçlarini erkek stiline keserek  gece operya gider ve tüm ilgileri üstüne çeker. Ertesi gün Paris’li kadinlar berberlerinden Chanel stili saç kesimi isterler.

Simdilerde de durum çok farkli degildir. Ünlü futbolcularin ya da artistlerin giydikleri taktiklari her sey ertesi gün takipçileri tarafindan taklit edilmeye baslaniyor. Güzel görünmenin ikinci plana atildigi modaya ben sahsen inanmiyorum insan kendini neyin içinde iyi hissediyorsa o m oda olmalidir.

Ayrica çok sevdigim bir esyayi modasi geçmis diye bir kenara atmak asiri israf gibi gelir bana, travestilerden biri annesinden kalan esyalari ve giysileri halen kullanir ve ben sevdigim sürece bunlarin modasi hiç geçmeyecek der. Moda ugruna komik durumlara düsmeden modayi takip etmenin de bir sakincasi yoktur yeter ki asiri harcamaya kaçmayalim. Modasi geçmeyen günler dilerim.