Aska düsmek

Fall in love diye bir kelime mutlaka duymussunuzdur. Ingilizceye bu sekilde çevrilen deyim asik olmayi çok iyi anlattigi için kullanmak istedim. Çünkü ben de asik olan insanin bir seylerin içine düstügüne inananlardanim.

Düsen insan kontrolünü saglayamaz herhangi bir yerden tutunamaz ve tutunamadan öylece düser askin içine, aska düsmek deyimi iste bu yüzden benim favori cümlemdir.

Istanbul’da eski kitapçilari gezdigim travesti bir arkadasla ayni anda gözümüz takiliyor Orhan Veli’nin siir kitabina bir sayfa çeviriyoruz, basliyoruz okumaya;

Her gün bu kadar güzel mi bu deniz?

Böyle mi görünür gökyüzü her zaman?

Her zaman güzel mi bu kadar,

Bu esya, bu pencere?

Degil,

Vallahi degil;

Bir is var bu isin içinde.

Insan aska bir kere düstü mü yanar, kavrulur yanarken bu kadar mutlu eden bir baska sey gördünüz mü dünyada, yanacagini bile bile kosarken aska gönlümüz, aklini yitirmis Mecnun’a döner. Sevdigine kavusmak için çirpinan bedenler, zincire vurulsa fayda yok, ask sardi mi ruhumuzu iste buradan çikis yok.

Aski anlatmak, askimizi haykirmak da kolay degildir bazen;

Türkiye’de istanbul ne ise

Istanbul’da gece ne ise

Gecede yürümek ne ise

Yürürken düsünmek ne ise

Seni unutamamacasina düsünmek ne ise

Unutamamanin anlami ne ise

Seni sevmek ne ise

Saklayayim mi yok söyleyeyim derken

Birden aska düsmek ne ise.

Her neyse…

Demis Özdemir Asaf sevdigi kadina açilmak askini anlatabilmek için, kelimelerin kifayetsiz kaldigi baska bir duygu yoktur dünya üzerinde sadece aski bilenlerin bildigi sirlar vardir. Aklimizin yitip gittigi, düsünemedigimiz bir durumdur. Sevgililer günü yaklasirken ona ne alsam diye sokak sokak gezeriz de askimizi anlatacak en güzel hediyeyi bir türlü bulamayiz.  Kadehindeki zehiri bile içmeye razi oldugumuz sevgilimiz, kendi canimizin da önündedir ve askin her halini severiz onunla.

Ask cesaret isteyen bir esaretse ona esir olmak isteyen milyonlarca insan tanidim. Aski bir kez tadanlarin asla vazgeçmedigi, her mevsim içinde tekrar yasattigi bu ölümsüz duyguyu ne sairler, ne alimler anlatmis ama bir türlü tam olarak açiklayamamislar. Askin içinde yasarken sonsuz olan bittiginde bosluk olan bir aska düsme var ki,  anlatamiyorum. Yaz asklari, kis asklari, sonbahar asklari diye aski üçe ayiran travesti bir bireyin askin içinde her sey var fakat ayrilik kelimesi aska yakismaz diye attigi tweet çok hosuma gitmis ve favorilere eklemistim. Birinin gözlerine baktigin an dünya duruyorsa, onun yaninda iken zaman akmiyorsa, kalbin yerinden çikacak gibi atiyorsa, senden önce o geliyorsa ve ben yerine biz girmisse diline sen çoktan aska düsmüssün arkadasim,  geçmis olsun diyemeyecegim tek hastalik senin ki umarim hiç gezmez. Askla kalin.