Mutluluk anahtari

 Türk Dil Kurumunda mutluluk, “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulasmaktan duyulan kivanç durumu” olarak tanimlanmaktadir. Bazilarimiz mutlulugu maddiyata bazilarimiz ise maneviyata baglamisken gerçekte mutlulugun her iki kavraminda yeterli ölçüde olmasiyla yakalanabilecegini bilmemiz gerekmektedir. Mutluluk erdemli olmanin bir ödülüdür.

Vücutta melatonin, serotonin ve endorfin hormonlarinin salgilanmasini mutluluk saglar. Kis aylarinda az salgilanan bu hormonlar nedeniyle kisin daha mutsuz olmamiz normaldir. Dünyanin kuzeyinde bulunan ülkelerde intihar sayisinin Ekvatoral kesimlerden fazla olmasinin nedeni de budur. Iklim degisiklikleri mutlu olup olmamayi etkilemektedir.

Mutlu olmanin da sirlari vardir. Travesti Iclal, olarak ben size bunlarin baslicalarini anlatmak isterim.

Mutlu olmanin ilk kurali kendimizi sevmektir, kendimizi seversek baskalarini sevecek gücü de buluruz. Kendimizi sevmemiz için çok güzel ya da çok basarili olmamiz gerekmez sinirlar koyarak mutlulugu erisilmez kilmamaliyiz.

Kendinizi her zaman ilk siraya koyun. En degerli kisi sizsiniz gerçegini aklinizdan çikarmayin. Bazen kendinizden özür dilemeniz bile gerekebilir bundan çekinmeyin. Kendinizi her ortamda ifade etmekten çekinmeyin. Sizin görüslerinize saygi duyulmayan bir ortamdan derhal uzaklasin. Dogru görecelidir ve sizin dogrulariniz sizin için kiymetlidir. Baskalarinin nasil düsündügüne kafa yormayin. Yapabileceginiz seyleri yapmaktan kaçmayin. Istemeyerek ve söylenerek yapacaginiz isler enerjinizi bosa harcamaniza neden olur. Kendinizi asla baskalariyla kiyaslamayin. Neden onun yerinde degilim sorusu yerine ben kimim ve bu hayattan ne bekliyorum sorularini sorun kendinize, kiyaslamak kendinizi yeterli görmediginizi gösterir. Siz hiç kimseden daha iyi ya da daha kötü degilsiniz.

Geçmiste yaptiginiz hatalari kabul edin ki bu hatalar sizi mutlaka bugüne hazirlamistir. Her hata insana deneyim ve tecrübe kazandirir. Önemli olan hatalari tekrarlamamaktir. Yasadiginiz duygularin sorumlulugunu alin sevmediginiz bir kisiye sirin görünmek zorunda degilsiniz. Negatif duygulardan uzak durup, bardagin dolu tarafini görmeye çalisin. Yasanan hiçbir sey tesadüf sonucu olusmaz muhakkak sizin için hayirli bir nedeni vardir.

Sosyal sorumluluk alanlarinda çalisin. Baskalarina yardim etmek sizi iyi hissettirecektir. istanbul travesti bireylerin evsiz kalan trans bireylere yardim ettigi bir dernek var oraya katilin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalisin. Iyilik yapmak insani mutlu eden bir olgudur. Güleryüzlü olun, karsinizdaki kisiyle empati kurmaya çalisin, asla yargilamayin. Unutmayin kimse hata yapmak için bir ise girismez. Mutlulugun maddiyatla degil maneviyatla daha yogun bagli oldugunu hatirlarsaniz. Inançlariniza saygi gösterir ve aradiginiz mutlulugu kendi içinizde bulabilirsiniz. Çocukken en sevdigim çizgi film olan Polyanna gibi, davranarak ben mutlulugu yakaladim darisi sizlerin basina yeni yilda mutluluk ve sevgiyle olmaniz dilegiyle hoscakalin.