Cinsel isteksizlik

low-libido

Kadin ya da erkek olmaniz cinsellik konusunda farkli düsünmenize neden olabilir fakat cinsellik bilinen tüm cinsel kimliklerde gereklidir. Yeterli cinsel uyarilar olmasina ragmen isteksiz olmamizin altinda yatan pek çok fiziksel ve ruhsal nedenler vardir. Halk arasinda bu duruma cinsel sogukluk da denilmektedir. Maalesef günümüzde yasam kosullarinin agirlasmasi, asiri çalismak ve yorgunluk kisilerde cinsellige karsi bir isteksizlik kisacasi libido eksikligini beraberinde getirmektedir.

Cinsellikle ilgili kaygilar tasiyan insanlar geçmisinde bir yerlerde mutlaka bu konuyla ilgili kötü bir tecrübe yasamis olmalidirlar bazen de kisi farkinda olmadan bu kötü tecrübeyi alt beynine atip, günü geldiginde ortaya çikarabilmektedir. Kisa bir süre önce depresyon geçiren buna bagli olarak bazi ilaçlar kullanan travesti Ayda, ilaçlarin yan etkisi sonucu libidosunda düsme oldugunu fark etti. Gerçekten de bazi ilaçlar ve hormonal durumlar cinsel isteksizlige yol açmaktadir. Bunun yaninda fiziksel rahatsizliklar da ayni sonucu dogurabilir. Örnegin; seker hastaligi, tansiyon hastaligi, tiroid hastaligi, böbrek rahatsizliklari ya da bazilarimizin bir türlü kurtulamadigi sigara ve alkol aliskanligi libidomuzun düsmesine bunun sonucu olarak da cinsel isteksizlige neden olmaktadirlar.

Cinselligin toplumda yanlis anlatilmasi, suç olarak lanse edilmesi kadinlarda cinsel isteksizligin en büyük nedeni olarak görülürken, bu durum erkeklerde çogunlukla fiziksel bir hastaliga bagli olarak ortaya çikmaktadir. Kendi bedenini begenmeyen hatta çiplak halinden utanan insanlar bunu cinsel isteksizlige kadar götürürken bir süre sonra cinsellik kendi kendine son bulur ve bu insanlarda gerçekten cinsel sogukluk denen olay yasanir.

Oysa cinsellik yemek gibi içmek gibi çok dogal ve fizyolojik bir olgudur. Bir insan su içmeden yasayamayacagi gibi cinsel dürtüleri olmadan da saglikli bir yasam sürmesi mümkün olmayacaktir. Erkeklerde libido düsüklügü, testestoran hormanlari ile yakindan ilgilidir. Fakat testestoran tedavileri sirasinda prostat kanserine yakalanma olasiligi artacagi için çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Önemli olan ruhsal nedenlerin ortadan kalkmasidir. Kafamizda yarattigimiz korku ve endiseleri bir kenara birakip, kendimizi sevdigimiz kisiye ya da partnerimize odaklamali ve ondan zevk aldigimiz gerçegini hatirlamaliyiz.  Kendi bedenimizle barismali ve zevk noktalarimizi esimize söylemekten çekinmemeliyiz. Saglikli bir cinsellik için travesti Ayda’nin kullandigi yöntem olan kendine güven duymak da bu sorunu yasayan kisilere yardimci olacaktir. Dünyanin çok güzel bir yer oldugunu bize hatirlatacak olan cinsellikten uzak bir hayati reddedip, mutluluga kucak açmaliyiz.