Askin kademeleri

Asik oldugumuz zaman beden kimyamiz da bir anda degisime ugrar. Yanaklarimizi ates basar, ellerimiz soguk bir sekilde terler, istah diye bir sey kalmaz, midemize sayisiz defalar kramplar girer. Kendimizi dünyayi kurtaran adam zannetmeye baslariz.

Askin sadece fizik oldugunu düsünenler varsa bu yazdiklarimdan sonra askin kimya olan yakin ilgisine de bir baksinlar. Ask beynimizde bir protein olusturmaya baslar ve yeryüzünde bu proteinin açiklamasi yapabilen bilim adami henüz çikmadi.

Ask da ilk kademe yani asama sehvet olarak bilinir. Yani arzular selale olur ve karsi cinsi deliler gibi arzulariz. Tabi bu duruma neden olan cinsiyet hormonlari olarak bilinen östrojen ve testosterondan baskasi degildir. Sehvet ile gözleri dönen asiklar askin ilk kademesini yasamaya baslarlar. Askin ilk kademesinden hala çikmamis olan sehvet düskünlerinin sayisi da az degildir. Örnegin Istanbul travestilerinden Askin asik oldugundan beri bu kademede yasiyor.

Ikinci kademe ise cazibedir. Insan beyni bu dönemde dopamin, seratonin, oksitoson gibi hormonlar salgilamaya baslarlar. Iste asik olan insanlarda ki istah azalmasini, uykusuzlugu ve sürekli olarak sevdigini düsünme durumunu saglayan bu hormonlardir. Asik oldugumuzda bizleri mantiksiz yapan ve bir mecnuna dönüstüren hormon da bu sirada üretilen Serotoninden baskasi degildir. Aslinda bu iki kademede maalesef kisa zamanda harcanip bitiyor ve yerini üçüncü kademe olan bagliliga birakiyor. Ne de olsa baglanmadan ask olmaz. Partnerlerinin birbirine baglilik duymasini oksitosin ve vazopresin hormonlarinin artmasi sagliyor Bilim adamlarinin yaptigi deneyler sonucunda vazopresin hormonu olmasaydi kimseye baglanmak mümkün olmayacakti sonucuna ulasilmis. Oksitosin ise, sevgi, nefret, kiskançlik duygularinin ortay çikmasina neden olan hormonmus aslinda bu hormonun içinden sadece nefret duygusu çikarilip alinabilse dünya ne kadar güzel bir yer olurdu degil mi?

Askin kademeleri iste bu üç asamada gerçeklesiyor ve biz bu kademeleri asikken hiç fark etmiyoruz. Gerçek aski bulanlar için ise kademelerin zaten bir önemi olmuyor. Çünkü onlar sonuna kadar gitmeyi ömürleri boyunca vazopresin hormonu salgilamayi sürdürebiliyorlar.

Sanirim bu yazimdan sonra ask sadece fiziksel bir olgudur diyenler kimya konusunu bir daha düsünürler. Ankara travestileri, Istanbul travestilerinden Bahar’in, partneriyle sadece kokusu için birlikte oldugu gerçegi de kimyanin önemini bize bir kez daha hatirlatiyor. Ask bazen sadece bir gülüs bile olabilir önemli olan dogru kisi oldugunu bilmektir. Sevgiyle kalin.