Othello sendromu

Tarih boyunca kadin cinayetlerinde hep bulunan ilk bulgu olmustur ask, nasil diye merak ediyorsaniz gazetelerin cinayet haberlerini bir gözden geçirebilirsiniz. Çogunlukla sevdigi kadini kiskançlik yüzünden öldüren eslerin oldugunu göreceksiniz. Peki dünyanin en güzel duygusu olan ask nasil olur da insani dünyanin en cani katili yapabilir? Aslinda bunun cevabini psikolojik bir rahatsizlik olan othello sendromunun ne oldugunu ögrenince bulacaksiniz.

Othello sendromuna yakalanan kisiler hasta degil asik oldugunu zannederler oysa dünyanin en tehlikeli hastaligina yakalanmislardir. Belki de sizin sevdiginiz kiside bu hastaligin izlerine rastlamak mümkündür. Bu sendromda kisi sevgilisini her seyden ve herkesten kiskanmaya baslar hatta bu kiskançlik o kadar ileri gider ki sevilen kisinin özgürlügü kisiligi yok olmaya baslar. Size yakin bir arkadasimiz basindan geçen bir olayi anlatmakla baslamak istiyorum hastaligi anlatmaya Istanbul travestilerinden olan bu arkadasim deli gibi sevdigi kisinin, garip davranislariyla birlikteliklerinin ilk haftasinda karsilasmaya baslamis önce arkadaslarina, ne giydigine nereye gittigine karismaya baslayan sevgili isi daha da ileri götürüp, arkadasimin disari çikmasini yasaklamaya hatta cep telefonuna gelen mesajlari bile okumaya cüret etmis.

Sonrasinda ise kiskançlik krizleri ile birlikte yasanan tartismalar darplar ve zehir edilen bir hayatin pençesinde bulmus kendini arkadasim. Sürekli olarak bir doktora görünmesi için israr edince de olan olmus ve bir gece is cinayete kadar gidecekken, kaçip kurtulmus arkadasim. Çok seven biri böyle bir seyi nasil yapar diye sorgulamayin çünkü bu kisiler hasta ve hastaliklarinin farkinda bile degiller.

Daha geçen gün bir gazete haberinde sevgilisini kalbinden vuran adamin hikayesini okudum. Adam sevgilisi için seni çok seviyorum diye bir tisörte bastirmis ve onunla bir resim çektirmis bu fotografi sosyal medyada arattirip bulabilirsiniz. Sayisiz cinayet haberinde hep çok seviyordum kiskançlik krizine girdim ne yaptigimi bilmiyordum gibi cevaplar veren bu kisiler aslinda özgüven sorunu yasayan ve bu nedenle karsisindaki kisiye güvenmekte sorunlar yasayan hasta ruhlu ve mutlaka tedavi görmesi kisiler. Biz ask ugruna onlara katlandikça maalesef sayilari katlanarak artiyor. Yapmamiz gereken onlari bir an önce hayatimizdan çikarmak beklide onlardan kaçmak çünkü bu sendromu yasayan kisilerin kiskançlik krizine girip bize zarar vermeleri an meselesi,gazetelerinin üçüncü sayfasinda cinayete kurban gitmis bir sevgili haberi olmamak için hayatimiza dahil ettigimiz kisilere dikkat etmeliyiz.