Bizi biz yapan her sey

Insani hasta yapan seyler sevgi eksikliginden kaynaklanir oysa sefkat her derdin ilacidir. Çiçeklerin el degmeden büyüdügü yerlere, havanin hava, suyun su, insanin insan kaldigi yerlere gitmek için en degerli duygularimiza insani insan yapan degerlerimize sarilalim. En zor, en sarsintili zamanlarimizda bizi ayakta tutan; sadakat ile bagli oldugumuz degerlerimiz.

Dünyaya nasil gelecegimize biz karar vermedik elbette ama insan olmussak mutlaka bunu hak etmek için ugras vermeliyiz. Nedir insan olmak diye sorarsaniz bana göre degerlerimizdir belki sana göre zekamiz. Ama bazi hayvanlarda da zeka oldugu ortaya çiktigindan beri ben degerleri ilk siraya koymaya karar verdim. Insani bir yapi olarak ele alacak olursak, degerlerimizin tasiyici kolonlarimiz oldugunu söylemek yanlis olmayacaktir. Dürüstlük, ask, vicdan, adalet ve esitlik gibi duygulari baska bir canli da görmeniz imkansizdir. Siz hiç adalet duygusu ile davranan bir hayvan gördünüz mü? Ben bu konulara ne zaman arkadas toplantilarinda deginecek olsam; Ayda benim için ilk sirada cinsiyet esitligi geliyor deyip duruyor. Haksiz da sayilmaz Ankara travestileri, Istanbul travestileri hatta Izmir gibi modern bir sehrin travestileri bile kendilerine dogustan verilen bu cinsiyetleri için esitsizlige ugradiklarini söylüyorlar. Esit haklara sahip olmak için sanki ayni cinsiyette olmak sartmis gibi itilen, hor görülen ve ikinci sinif vatandas muamelesine tabi olan kadinlar ve travestiler erkeklerle ayni haklara sahip olmak kisacasi adalet ve esitlik saglamak için bir çok dernek kurmus.

Bu derneklere ise üye olan erkek sayisi neredeyse sifir, sanki dünya sadece erkek cinsiyeti üzerine kurulmuscasina kendilerine her konuda üstünlük çikariyorlar. Kadini evinde oturmasi gereken ve erkek isine karismamasi gereken bir canli olarak görüyorlar.

Geçtigimiz hafta Dünya Kadinlar Günü kutlamasinin pek çok kadin için isyana dönüsmesinin tek nedeni de iste bu ayrimciliktir. Bizi biz yapan degerlerimize en basta da sevgiye bagli kasaydik bu yasanan kadin cinayetleri de travesti cinayetleri de bir son bulabilirdi. Maalesef degerlerimizden uzaklastikça dünyanin çivisi çikmaya devam ediyor. Hadi hep birlikte insanligin en büyük hediyesi olan degerlerimize dönüs için kollari sivayalim. Var olmak ve biz olmak bu kadar zor olmamali. Sevgi ve saygilarimla hoscakalin dostlar.