Mutlu bir hayat için

Eski bilgeler, acidan uzak, uzun, mutlu bir hayata dair nihai amaci elde etmek için bir yol tanimlamislardir. Bu yol meditasyon yapmaktan geçmektedir ve eger siz de bu ferahlamayi tatmak isterseniz bana katilabilirsiniz. Meditasyon basittir ve herkes tarafindan yapilabilir; etkileri derin ve dogrudandir. Dogru bir sekilde meditasyon yapan kimsenin, saglik sisteminin ve ruhsal egitimin bütün faydalarini alabilecegi söylenir. Meditasyon, aksine bir durumda kuruyacak ve ölecek olan insan potansiyellerinin sinirlarinin kilidini açan ve onu özgürlestiren anahtardir.

Ülkemizde meditasyonun gerçekten ne oldugu ve ne ise yaradigi pek bilinmemektedir. Meditasyonun temeli dedigimiz gibi zihni bosaltmak ve arindirmaktir. Çünkü arinik bir zihin ancak nihai huzura ve farkindaliga ulasabilir. Meditasyon sirasinda olusacak ariniklik ve huzur tüm dünyevi streslen sizi kurtaracak, bunun ötesinde küçük aydinlanmalar ve hayat içinde daha derin farkindaliklar katacaktir. Ruhumuzu ve bedenimizi dünyevi kötülüklerden, hastaliklardan ve her türlü pislikten arindirmak için travesti arkadaslarimi benimle birlikte meditasyon yapmaya davet ediyorum.

Mandalalar, evrenin sirlarinin kutsal geometri ile sekle büründürülmüs halidir. Ayni zamanda Budist yöntemlerde meditasyon araci ve zihni serbest birakmak için kullanilirlar. Haliyle iki yönlü çalisirlar. Genellikle meditasyon mandalaya odaklanilarak yapilsa da, bazen mandalayi çizmek veya çizilmis mandalayi boyamakta mandala ile yapilan meditasyon teknikleri arasinda yer alir.

Aktif meditasyon, hayat içindeki bir eylem sayesinde zihni bosaltmaktir. Örgü örme kültürü yogun yasanan bir toplumdayiz ve hani der ya bazi kisiler “ben örgü yaparken kendimi kaybediyorum, bu bana huzur veriyor” diye iste tam olarak onlarin yaptigi aktif meditasyondur. Örgü örerek aktif bir eylem içerisinde zihni susturmak ve rahatlatmaktir. Gerçi ben örgü örmeyi bilmem ama bazen bir filmin içine o kadar yogun girerim ki adeta gerçek dünyadan uzaklastigi fark ederim. Sanirim benim meditasyonum biraz da kendimi unuttugum anlar oluyor. Benim yaptigim türde bir uzaklasmaya delilik diyebilecek travesti arkadaslar aramizda muhakkak vardir onlara sadece bu kadar karmasa ve kaosa karsi siz ne öneriyorsunuz diyebilirim. Ben meditasyonumu buldum. Darisi sizin basiniza hoscakalin.