Saglikli bir hayat için

Saglikli bir hayat sürmek aslinda sizin elinizde öncelikle yapmaniz gereken seyleri bilmeniz gerekiyor.

Örnegin duygularinizi içinize atmak yerine anlatmali baskalariyla paylasmalisiniz. Saklanan veya baskilanan heyecan ve duygular; gastrit, ülser, bel fitigi, bel agrilari gibi hastaliklara yol açar.

Zamanla, duygularin bastirilmasi kansere dönüsür. Kanser hücrelere öyle bir sinsice yerlesir ki son raddeye kadar kanser oldugunuzu bile anlamaz ve sonrasinda çabucak ölüme yaklasirsiniz.

Öyleyse, sirlarimizi, hatalarimizi birileriyle paylasmaliyiz! Diyalog, konusma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel birer terapidir!

Ayrica öyle bir konuya karar vermek için saatlerce kararsiz kalmamalisin. Kararsiz kisi güvensiz, endise ve istirap içinde olur. Kararsizlik, sorunlari, endiseleri ve çatismalari çogaltir. Kararsiz kalmak yapacaginiz her isi baltalar en basitinden sabah üstünüze ne giyeceginize karar vermezseniz bütün gün evde pijamayla pineklersiniz. Insanlik tarihi kararlardan olusur. Karar vermek, digerlerinin kazanmasi için vazgeçmeyi ve avantajlari kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. Kararsiz kisiler mide rahatsizligi, sinir hastaliklari ve cilt sorunlarinin kurbanidirlar. Hani halk arasinda kararsiz Kazim dedigimiz insanlar var ya gidin sorun hemen hepsi mide hastasidir.

Gerçegi saklayan, rol yapan, her zaman mutlu oldugu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kisi tonlarca agirligi biriktirmektedir. Bu agirliklardan kurtulmanin tek yolu ise dürüstlüktür. Her zaman etrafiniza dürüst davranin, dürüstlük zor bulunan bir erdemdir. Ben mesela travesti Iclal olarak dürüst buldugum Istanbul travestilerinden bir arkadasima gözü kapali inanirim ama baskalarina inanmakta her zaman tereddüt ederim. Aldatici görünerek yasamak kadar saglik için kötü bir sey yoktur. Kaderleri ilaç, hastane ve acidir. Yalancinin mumu zaten yatsiya kadar yanarmis öyleyse sagliginiz için yalandan uzak durun da isler arap saçina dönmesin.

Mizah. Kahkaha. Huzur. Mutluluk. Bunlar sagliga güç verir ve daha uzun bir yasam getirir. Mutlu kisi yasadigi çevresini gelistirir. “Iyi mizah bizi doktorun elinden korur”.Mutluluk saglik ve terapidir. Öyle suratiniz her seye düsürüp sirke satmaktan yorulmadiniz mi? Bakin mutsuz olmak sadece ölüm karsisinda geçerlidir. Ölümden baska her derde deva oldugunu unutmayin ve etrafiniza mutluluk vermeye çalisin. Saglikli günler dilerim.