Göbek bölgesinde yaglanma sebebi

Göbek bölgesinde yaglanma sebebiSafiye Tas, yaz döneminde karin bölgesindeki yaglarin daha çok rahatsiz etmeye basladigina isaret etti. Karin bölgesindeki yaglanmayi artiran nedenlerden birinin insülin hormonu olduguna dikkati çeken Tas, insülin hormonu bol salgilatildiginda yaglanmanin arttigini dile getirdi.
AÇ KALINCA VÜCUT KENDINI KORUMAYA ALIYOR
Beslenmede az ögünün yaglanmada etkili oldugunu vurgulayan Tas, söyle konustu:”Mesela kahvalti yapmiyorsunuz, öglen yemek yediniz, ögleden aksama kadar yine açsiniz ve aksam yemek yediniz. Aslinda çok hafif yediniz ama karin bölgenizde ciddi bir yaglanma var. Çünkü vücudu aç birakiyorsunuz. Vücut uzun süreli aç kaldigi için de tekrar yemek yediginizde kendini korumak adina, yag deposundan harcayacagini bildigi için, yediginiz her seyi yag olarak tekrar depoluyor. Uzun süre aç kalmayacagiz. Mümkün oldugunca ara ögünler yapmaya çalisalim. 2-3 saat arayla mesela bir salatalik bile yemeniz önemli. Insülin seviyesi belli bir noktada kalacaktir.”
GLISEMIK INDEKSI YÜKSEK BESINLER
Safiye Tas, karin bölgesinde yag olusumunda glisemik indeksi yüksek besinlerin alinmasinin da etkili olduguna isaret ederek, glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçinilmasi gerektigini söyledi.Havuç, bezelye, pirinç pilavi, patates, muz, kavun, kayisi, üzüm ve kuru meyvelerin yerine elma, kiraz, çilek, erik, seftali gibi meyvelerin tercih edilmesi gerektigini kaydeden Tas “Karpuz da yenebilir ancak iki dilimde birakilmasi gerekir” dedi.
BEYAZ YERINE YULAFLI EKMEK
Safiye Tas, beyaz ekmek degil yulafli, çavdarli, tam tahilli ekmeklerin tercih edilmesi gerektigini ifade ederek, çorbalarin içinde de beyaz un, sehriye veya krema olmamasina dikkat edilmesini istedi.Tas, “Glisemik indeksle beklenmek karin bölgesindeki yaglanmayi azaltacaktir. Genelde de aslinda beslenme kurallarindan biridir” diye konustu. Haftada 1-2 kez kirmizi et, 1-2 kez balik eti ve yine 1-2 kez tavuk ve hindi eti tüketilmesini öneren Tas, nohut, kuru fasulye, barbunya, bakla, mercimek gibi kuru baklagillerin de kan sekerini güzel dengeledigine ve bunlarin protein örgüsünün de kaliteli olduguna isaret etti.