Zihin kontrolü

Normal sartlarda zihnimizi kendimiz kontrol ederiz. Düsünür, karar verir ve uygulariz… Peki ya anormal sartlarda bu durum nasil olur? Yogun duygu karmasasi sirasinda zihninizin kontrolü hala sizin elinizde midir yoksa duygularinizin mi? Size bu konuyla ilgili gerçek bir hikaye aktarmak istiyorum. Okudugumda zihnim konusunda ben çok endiselendim bakalim siz travesti bireyleri nasil etkileyecek.

“Ünlü okçu, bölgenin okçuluk yarismasini kazandiktan sonra, okçulukta çok iyi oldugu konusunda methini duydugu Zen ustasina gider. “Bu sehrin en iyisi senmissin, öyle dediler. Ve iyi bir okçu olmak için manastira girmissin. Ben bu bölgenin sampiyonuyum ama ne manastira girdim, ne de egitim aldim ve yine de bölgedeki en iyi okçusu olmayi basardim. Merak ediyorum; atis yapmayi ögrenmek için rahip olman gerekli miydi?”“Hayir” diye cevaplar rahip. Cevaptan tatmin olmayan genç okçu, okunu yaya yerlestirip uzaktaki bir kiraz agacinin üstündeki kirazi hedef alir ve tek atista oku ile kirazi daldan asagiya indirir. Gururla Zen ustasina döner ve gülümseyerek, “kendini yalnizca teknige adasaydin zamandan kazanmis olurdun, mesela su yaptigimi yapabilecegini hiç zannetmiyorum” der, kiraz agacini göstererek. Zen rahip sessizce yayini alir ve yakindaki bir daga dogru yavas yavas yürür. Yolda çürümüs ipleri olan eski bir köprüyle geçilebilen bir uçurum vardir. Zen ustasi bu eski köprünün ortasina gider, yayini alir ve okunu yerlestirerek uçurumun uzak bölümündeki agaca nisanlar ve hedefi vurur. Okçunun yanina geri döner ve “simdi sira senin” der. Ünlü okçu köprünün yanina geldiginde çürümüs iplerin kopmasindan ve uçurumdan asagiya düsmekten korkar. Uçurumdan asagi dehset içerisinde bakar ve o tedirginlikle yayini gerer, okunu atar. Ancak oku degil hedefi vurmayi, hedeften çok uzagina düser.“Simdi sorunu tekrar yanitliyorum” der Zen ustasi okçuya. “Hayir, manastira girmem gerekli degildi ama zihne hükmedebilme disiplini çok degerliydi. Sen elindeki ok ile çalisarak büyük bir yetenek sergileyebilirsin, ancak oku kullanan zihnine hükmedemezsen çok da fazla ileri gidemezsin…”

Insanin en büyük becerisi sanirim zihnini kendi kontrolü altina alabilmesiymis. Adana travestilerinden Askin zihin kontrolü üzerine bir egitim almis ve ilk derste hocasi ona bu hikayeyi anlatmis ben de ondan müsaade alarak size aktardim. Sanirim siz de etkilendiniz. Ilk firsatta bu egitimlere gitmeye karar verdin belki bana eslik edecek travesti bireyler bulabilirim. Sevgiyle kalin travesti iclal.